O tom, že než vyrazíte na zahraniční dovolenou, je lepší si zjistit, jaká pravidla tam platí, jsme na Událostech247 informovali již několikrát.
Jednoduché to například nemají lidé, kteří se vydají na dovolenou do Řecka. Tam jim totiž hrozí pokuta za to, že mají nevhodnou obuv. Jak Události247 upozornily již dříve, může to vyjít až nav přepočtu 22 500 korun. Toto omezení však platí jenom ve vybraných oblastech Athén, kde hrozí poškození historických památek.
Oblíbená dovolenková země vůči turistům přitvrdila
Chorvatsko patří již dlouhá léta mezi velmi oblíbené turistické destinace Čechů. Protože se tam ale někteří výletníci už opravdu začali chovat jako doma, došla tamním obyvatelům trpělivost a vyrukovali s několika nařízeními. Jak od nás víte, příkladem je třeba pronájem lehátka či slunečníku. Na některých místech si za ně totiž provozovatelé půjčoven říkají skutečně vysoké částky.
Zatímco v méně atraktivních destinacích si je lze na celý den zapůjčit už za částku okolo 5 eur, tedy asi 125 korun, jinde to může být i několikanásobek. Dubrovník zase turistům zakázal se po centru města pohybovat s kufry. Musí si je nechat odvézt městskou dovážkovou službou, samozřejmě za poplatek. Místním totiž vadí hluk, který kolečka od kufrů na chodnících způsobují, jak psal tamní server Jutarnji.
V plavkách pouze na pláž
Většina turistů také byla zvyklá, že si ráno oblékne plavky a stráví v nich celý den, včetně procházky po městě, nebo návštěvy restaurace. Také to však místním obyvatelům začalo vadit. Například Split a Dubrovník, které každoročně navštíví statisíce Čechů, zavedla vyhlášku, která turistům zakazuje chodit v historickém centru města jen v plavkách. Obě města mají v centru města památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
To, že se mezi nimi procházejí turisté jen v plavkách, považovali místní za nedůstojné, jak uvádí chorvatský server 24sata. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuta okolo 150 euro, tedy asi 3800 korun. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Za to mohou turisté dostat sankci až 300 auro, což je asi 7500 korun. Podobné zákazy platí také třeba ve městě Jelsa nebo na ostrovech Hvar, Pag a Krk.


