Důchod nebude pro každého: Stát prolomil mlčení a řekl, kdo se penze nedočká. Jenom doufejte, že se vás to netýká

Čechy čeká, alespoň co se týká věku odchodu do důchodu, jen zhoršení. Někteří lidé už se proto raději smiřují s tím, že si své penze na stáří moc neužijí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Deficit státního rozpočtu v posledních letech roste nezadržitelným tempem. A to má být jeden z hlavních důvodů výrazných změn důchodového systému, které vláda před pár měsíci představila. Penze budou v budoucnosti růst pomaleji a předčasný důchod nebude tak lákavý. Kromě toho však na mnohé Čechy čeká i další nepříjemná zpráva. Zdá se totiž, že důchod nebude pro každého a někteří lidé se vytoužené penze dočkat vůbec nemusí. Doufejte, že se to netýká i vás.

Dnešní dvacátníci se penze možná ani nedočkají

Nově bude pro čas odchodu do důchodu rozhodující průměrná délka dožití. Vláda totiž chce, aby doba pobírání důchodu byla v průměru 21,5 roku, připomínají Události247. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) sice zdůraznil, že lidé se o svém důchodovém věku dozvědí alespoň 15 let předem, píše web Novinky. I přesto si však již nyní mnozí mohou spočítat, že důchodu se pomalu ani nedočkají.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Mnozí senioři již dnes se svou penzí vyjdou jen stěží

Příkladem jsou dnešní dvacátníci. Ti totiž podle aktuálních trendů rostoucího věku dožití předpokládají, že do penze se jako šedesátníci ani nedostanou. Vyplývá to z letošního průzkumu agentury Kantar, uvádí web Novinky. „V průměru tedy mladí očekávají, že jejich důchod začne v 70 letech,“ řekl pro server Novinky Vladimír Jeřábek z KB Penzijní společnosti.

V těchto případech na důchod ani nečekejte

Události247 již dříve upozornily například na to, že celá škála lidí se kvůli různým situacím penze vůbec dočkat nemusí. Češi totiž musí mít pro nárok na přiznání penze zaplaceno alespoň 35 let důchodového pojištění. Mnozí však tuto podmínku nesplňují. Důvodem může být například neplacení sociálního pojištění z důvodu práce na černo či dlouhodobá registrace na Úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Velmi malou penzi pak stát vyměří těm, kteří platí nízké odvody. „Občané, kteří mají vysoký podíl příjmů, ze kterých neplatí sociální pojištění, musejí počítat s tím, že tyto příjmy nebudou mít žádný vliv na výši jejich měsíčního důchodu v budoucnu,“ dodává web Finance. A nadějí není ani vidina minimálního důchodu. Ten totiž rozhodně na přežití v dnešní době nestačí. Jak uvádí web E15, příští rok bude činit pouhých 5 170 korun.

V kolika letech odhadujete, že půjdete do důchodu? Napište nám to do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články