Důchod už nebude pro všechny: Stát prolomil mlčení a řekl, komu nehodlá zaplatit ani korunu. Spousta lidí bude živořit

Pro pobírání starobního důchodu je nutné odpracovat určitý počet let. Některé skupiny lidí s tím budou mít v budoucnu velký problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plánované změny v systému důchodového pojištění by mohly významně ovlivnit, kdo bude mít nárok na pobírání starobního důchodu. Nejenomže se bude postupně prodlužovat věk, kdy se lidé do důchodu dostanou, ale někteří dostanou od státu minimum peněz, případně vůbec žádné, jak Události247 v minulosti informovali.

Kdo nebude mít na důchod nárok?

V rámci důchodového systému jsou stanoveny konkrétní podmínky pro získání práva na starobní důchod. Kromě dosažení stanoveného věku by měl být také požadován určitý počet let odvedených příspěvků do systému důchodového pojištění. To znamená, že lidé, kteří v průběhu svého života nepracovali, případně pracovali pouze krátkou dobu, by neměli nárok na starobní důchod. Obzvlášť profese, u kterých je známo, že se zaměstnancům vyplácí mzda mimo psanou smlouvu, jako jsou například číšnici a barmani, můžou mít v budoucnu problém.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pro pobírání starobního důchodu je zapotřebí mít odpracováno určitý počet let

Nezaevidované peníze, takzvaně mimo smlouvu, stát nezajímají a nebude na ně tak brát žádný ohled při výpočtu starobního důchodu. Může se tak v klidu stát, že tato skupina lidí bude v důchodovém věku živořit. Nejde přitom jenom o oblast gastronomie. Téměř v každé profesi se může stát, že zaměstnavatel zájemci o práci řekne, že jiná možnost, než vyplácet mu mzdu v hotovosti není.

Je jasné, že zaměstnance nikdo do práce nenutí. Pokud ale na nabídku kývne, nastávají rovnou dva problémy. První z nich je právní. Za práci na černo vám totiž podle webu Manpower může hrozit postih až 100 tisíc korun. Druhým problémem je ten, který nastává pro zmíněného zaměstnance při výpočtu starobního důchodu. Stát v žádném případě nebudou zajímat podobné nezdaněné příjmy. Je tak jasné, že důchod už teď není, a ani nebude pro všechny.

Při výpočtu penze budou mít problém i další skupiny lidí

Člověk ani nemusí být zaměstnaný „na černo“. Může být například dlouhodobě nezaměstnaný, protože se například stará o nemocného příbuzného. V takovém případě je výsledek ovšem stejný jako u mimosmluvních zaměstnaneckých poměrů. Stát jim prostě nebude v důchodovém věku vyplácet ani korunu.

iZdroj fotografie: Lukáš Malý / Creative Commons / CC-BY-SA
I Helena Vondráčková měla při výpočtu penze problémy

Může se ale stát i zcela jiný problém. Pokud jste byli zaměstnáni ještě před revolucí, může být velkým problémem dohledat tehdejší smlouvy a nechat si je u státu uznat při výpočtu starobního důchodu. S podobným problémem se nedávno potýkala i Helena Vondráčková, jak jsme před nedávnem informovali na Událostech247.

Myslíte si, že je stát při výpočtu starobního důchodu spravedlivý? Řekněte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články