Důchodci mají od státu právo na peníze navíc: Musí se o ně ale přihlásit. Kdo to neudělá, ten o ně přijde

Řada českých seniorů v dnešní době šetří všude, kde mohou. Mnozí přitom mají nárok na nemalý příspěvek od státu, který jim může penzi výrazně navýšit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Čeští důchodci se sice mají, alespoň co se týká výše důchodů, nejlépe v historii, píše web Echo24. I přesto si ale řada z nich stěžuje, že penze jsou příliš nízké. Obzvlášť v současné době, kdy je vysoká inflace. Někteří lidé jen stěží každý měsíc zaplatí veškeré nutné výdaje, natož aby si byli schopni ještě ušetřit nějaké peníze do zásoby. Mnozí důchodci přitom neví, že mají od státu právo na peníze navíc. Někteří se o ně ale musí přihlásit. Ten, kdo to neudělá, o ně pak jednoduše přijde.

Řada Čechů může získat i tisíce korun měsíčně navíc

V poslední době zavedli politici v Česku hned několik změn v důchodovém systému, které nejspíš většinu seniorů nepotěší. Jak nedávno informovaly Události247, změní se například pravidla výpočtu valorizací či podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Na začátku letošního roku ale začala platit také jedna pozitivní novinka, díky které mohou lidé získat nemalé peníze navíc.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Jedná se o takzvané výchovné. Za každého vychovaného potomka tak může rodič, který primárně pečoval o dítě, získat 500 korun ke svému měsíčnímu důchodu navíc, informuje web Ministerstva práce a sociálních věcí. V případě, že měli rodiče potomků víc, příspěvek se pak násobí počtem vychovaných dětí. Ženy, které již důchod pobírají, dokonce dostávají příspěvek od jeho zavedení automaticky. Naopak muži, kteří splňují podmínky pro přiznání přídavku, si o něj musí zažádat.

Podobný příspěvek zavedlo i Polsko

Také tam se rodiče mohou těšit na dodatek k penzi za narození a výchovu dětí. Program, který nese název Mama 4+, zde platí již několik let, píše web Fakt. Na rozdíl od českého příspěvku je však jeho vyplácení více omezeno. Pobírat jej totiž mohou pouze ženy, které porodily a vychovaly alespoň 4 děti a je jim 60 let a víc. Nárok na přídavek pak mohou mít i muži, avšak pouze v případě, že matka dětí zemřela či rodinu opustila a oni tak vychovali nejméně 4 děti. Kromě toho musí muži dosáhnout alespoň věku 65 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nárok na výchovné má řada Čechů

Zájemci o příspěvek pak musí podat oficiální žádost, aby peníze získali. Výše polského výchovného aktuálně činí 1 445,48 polský korun čistého, tedy v přepočtu necelých 8 tisíc korun, což rozhodně není malá částka. Lidé, kteří mají na přídavek nárok, by si o něj tedy rozhodně měli zažádat. Mohou díky tomu totiž snadno zvýšit svůj měsíční příjem a získat peníze, na které mají nárok.

Máte na výchovné nárok i vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články