Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Důchody jsou v poslední době ožehavým tématem. Podle vládních plánů se navíc zdá, že vyplácení penzí čekají výrazné změny.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Na důchodce i Čechy, kteří se do penze teprve chystají se v poslední době valí jedna změna za druhou. Většina z nich je však asi příliš nepotěší. Mezi ty nejvýraznější nedávno patřila zpráva, podle které budou lidé v budoucnu do penze odcházet později než dosud, jak informovaly Události247. Nyní se provalilo další plánované opatření, které Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zavést.

Důchodce čekají velké změny

Že stát chystá něco velkého se očekávalo už dlouho. Stav veřejných financí není dobrý a aktuálně nastavený důchodový systém se zdá být dlouhodobě neudržitelný. Řešit to vláda chce sadou opatření, mezi něž patří i několik změn ve vyplácení důchodů. Ty se pravděpodobně změní k nepoznání. Konkrétně se novinky budou týkat valorizací penzí a možností předčasného odchodu do důchodu.

Už se to na nás valí: Tisíce Čechů budou dostávat důchod později, než je zvykem

V plánu je pravidelné valorizace zpomalit. Už od roku 2025 by se v případě schválení novely zákona měly penze zvyšovat pouze o plnou výši inflace a třetinu růstu reálných mezd. To je oproti současnému stavu značný rozdíl. Dosud totiž důchody rostly o plnou výši inflace a polovinu růstu reálných mezd. Již nyní je tedy jasné, že čeští senioři si výrazně pohorší a nečekají je rozhodně lehké časy.

V plánu je rovněž zrušení mimořádné valorizace. Ta důchody zvyšuje vždy, když je míra inflace vyšší než 5 procent. Namísto trvalého automatického zvýšení však vláda navrhuje zavést pouze dočasný příspěvek. Ten by stát seniorům vyplácel navíc jen do chvíle, než by nastala další řádná valorizace.

Odejít do předčasného důchodu se nevyplatí

Další změna se pak bude týkat dřívějších odchodů do penze. Ty chce Jurečka výrazně znevýhodnit, aby se pro tuto možnost rozhodovalo co nejméně Čechů. Dosud bylo možné odejít do předčasného důchodu 5 let před dosažením důchodového věku, avšak ne dříve než v 60 letech. Nově se tato hranice sníží na pouhé 3 roky. Zdá se tak, že vláda chce po lidech, aby pracovali co nejdéle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
České seniory čekají velké změny. Důchody jim v budoucnu porostou pomaleji než dosud

Důvod je zřejmý. Podle statistik počet lidí odcházejících do dřívější penze neustále roste. V posledních letech se pro tuto možnost rozhodla téměř třetina Čechů, což už skutečně není málo. Mnozí k tomu ostatně měli pádný důvod. Například v loňském roce totiž lidé v případě, že odešli do předčasného důchodu získali vyšší penzi, než kdyby ještě pracovali a do důchodu šli až v řádném termínu. Tomu je ale konec. Podle ministra Jurečky by měl být předčasný důchod možností pouze ve specifických případech, nikoli standardem pro vysoký počet lidí.

Zdroj: Peníze, Deník

Jsou podle vás plánované změny vyplácení důchodů v pořádku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články