Právě se děje: Statisíce českých důchodců od 1. července 2024 přichází o své peníze. Často o tom ani nemají ponětí

Čeští senioři se v posledních měsících musejí vyrovnávat s celou řadou změn. Mnohé jim navíc radost rozhodně neudělaly.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

I když se důchody od roku 2024 navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, není to zdaleka tolik, kolik mnozí důchodci očekávali. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, potvrdil také Ústavní soud a senioři tak své peníze už zpátky nedostali.

Musíte spořit dál a víc, jinak nic nedostanete

Víte od nás také, že další novinka, na kterou si musí čeští senioři zvyknout, začala platit teď v červenci. Týká se důchodového spoření a mnohé zřejmě moc nepotěší. Jako důchodci ztratí nárok na státní příspěvek na spoření. Současně však, pokud nesplnili minimální dobu spoření, nebudou moci přestat spořit, jinak by museli všechny peníze od státu vrátit. Tato velmi nepopulární změna nastala 1. července.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Důchodci se v posledních letech potýkají s řadou změn

Jak připomíná web Peníze, škrty přinesl takzvaný konsolidační balíček. Vláda je zdůvodnila tím, že státní podpora má motivovat ke spoření ekonomicky aktivní lidi a nemá sloužit ke zhodnocování úspor ve starobním důchodu. Dosud získávali státní dotaci všichni, kteří si spořili nejméně 300 korun měsíčně. Od července tak musejí posílat do fondů nejméně 500 korun. Pokud by si příspěvek nezvýšili, nedostanou od státu vůbec nic.

Státu nevěřím, peníze mám raději doma, říká senior

Změny se dotknou obrovské spousty lidí. Jak píše web Hospodářské noviny, penzijní spoření využívá asi 4,3 milionu Čechů a necelé čtvrtině, konkrétně asi 900 tisícům z nich hrozí, že o peníze ze státních příspěvků přijdou. Důvodem je, že tito lidé si spořili v rozmezí 300 až 499 korun měsíčně, za což nově už nemají mít na získání příspěvku nárok. Nestačí však jen změnit sumu ve svém trvalém příkazu. Lidé musí také provést smluvní změnu se svou penzijní společností.

Víme, o kolik se vám v roce 2024 zvýší důchod. Chcete to vědět?

Stát peníze vyplácené na příspěvcích sebere také lidem, kteří již pobírají starobní důchod. Jak uvádí server Peníze, v okamžiku, kdy  člověk nastoupí do starobního důchodu, o státní bonusy přijde. Mnozí Češi tak dost možná budou chtít své spoření ukončit, protože pro ně už nebude vůbec výhodné. Ti, kteří by se tak rozhodli, ovšem mohou ve výsledku přijít také o příspěvky, které během spoření získali. „Já si peníze odkládám každý měsíc bokem do obálky a mám jistotu, že o ně nepřijdu,“ řekl Událostem247 pan Josef z Kojetína.

Jaký je váš názor na poslední změny v penzijním spoření? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články