Víme, o kolik se vám v roce 2024 zvýší důchod. Chcete to vědět?

České důchodce v tomto roce čeká několik změn. Někteří by si mohli přilepšit, i když o méně peněz, než byli dříve zvyklí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se mění. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze od ledna zvyšují, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je jen o pár stokorun.

Zvýšení důchodů

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu, která je pro všechny stejná. Počítá s tím vládní nařízení o pravidelné valorizaci. Kabinet při přidání vycházel ze zákonných pravidel. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun, jak psal web České noviny. Do všech penzí by mělo z rozpočtu příští rok odtéct přes 700 miliard korun. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Všem lidem se od letošního ledna navýší důchody o 360 Kč

Starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod dostává přes 2,8 milionu lidí. Důchody se podle zákona pravidelně valorizují vždy od ledna. Dosud se zvedaly o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd, píší dále České noviny. Solidární část důchodů musí odpovídat desetině průměrné mzdy, která má podle ministerstva práce tento rok činit téměř 44 tisíc korun. Pevný díl důchodu se tak musí z letošních 4040 korun dostat na 4400 korun a zvednout se tedy musí o 360 korun.

Peníze dostane další skupina seniorů

Od ledna se zvyšují také zvláštní příspěvky k důchodu pro bojovníky za svobodu z let 1939 až 1945 a jejich pozůstalé. Vzrůst by měly o 5,2 procenta. Pro odbojáře by měl příspěvek činit nově 2816 korun místo dosavadních 2676 korun měsíčně. Pro pozůstalé pak 1408 korun místo 1338 korun, dodávají České noviny. V případě přiznání starobního důchodu v prosinci 2015 ve výši 12 460 korun bude tento důchod teď v lednu 20 743 korun. Z důvodu valorizací se zvýšil o 66,5 procenta. 

Chystá se revoluce v důchodech: Někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme

Jedním z parametrů, který vláda ve svém důchodovém reformním balíčku zavádí, je také změna minimální doby odvádění sociálního pojištění. Teď je stanovena na 35 let, jak informovaly Události247. Vláda ale uvažuje o jejím zvýšení na 40 let. Pokud lidé této hranice z jakýchkoli důvodů nedosáhnou, na penzi zkrátka nebudou mít nárok. „Myslím, že i když se doba dožití zvyšuje, do důchodu se kvůli vládě dostanu přesně v momentu, kdy budu úplně hotová a už si ho moc ani neužiju,“ řekla Událostem247 paní Majka, které je teď 45 let.

Co si o důchodech v Česku myslíte? O váš názor se s námi podělte v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články