Důchodcům, kteří řídí auto, hrozí zákaz řízení na 1 rok a pokuta až 10 000 Kč. Týká se to spousty z nich

Evropská unie by chtěla do roku 2050 dosáhnout toho, aby na evropských silnicích nedocházelo k žádným fatálním nehodám.

i Zdroj fotografie: Mike-fiesta / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že za posledních pět let se počet seniorů za volantem, kterým je 80 a více let, zvýšil o 41 procent. Výsledky už dříve zveřejnil Český statistický úřad ve své nové analýze Senioři v České republice v datech 2023. Přes tři čtvrtiny z nich tvoří muži. Za posledních pět let se jejich počet zvedl zhruba o 30 procent.

Bez pravidelné prohlídky za volant nesmíte

Upozornili jsme také na to, že řada starších řidičů si ani nepřipouští, že by měli pomalejší reakční schopnosti. Zdravotní prohlídka šoféra nad 65 let zahrnuje komplexní vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Další prohlídka je pak nutná v 68 letech a potom už každé dva roky. Praktický lékař pak vystaví vyšetřenému Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo.

Konec českých seniorů za volantem: Spousta z nich bude muset odevzdat řidičák. Evropská unie už o všem rozhodla

Web Kupi píše, že oproti mladším řidičům zaviní senioři podle expertů více dopravních nehod na křižovatkách nebo třeba v případě vjezdu na silniční komunikaci, na které mají dát přednost. V praxi souvisí dopravní nehody seniorů se situacemi, ve kterých jsou zapotřebí rychlé reakce a prostorové vnímání. Někteří senioři mají navíc tendenci zpomalovat provoz a jezdit velmi blízko ke středu vozovky.

Za nedodržení povinnosti pokuta 10 000 korun

Zvýšené rizikové chování na silnicích u starších řidičů potvrzují i data Policie České republiky, podle kterých podíl seniorů na celkovém počtu dopravních nehod postupně stoupá. Ještě v roce 2012 mohli senioři na tuzemských silnicích za zhruba 19,7 procenta dopravních nehod. O devět let později byl ale tento podíl ještě o šest procentních bodů vyšší, píše dále web Kupi.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchodci s platným řidičským oprávněním musí pravidelně podstoupit lékařskou prohlídku. V opačném případě jim hrozí pokuta a zákaz řízení

Starší řidiči musí mít příslušný doklad o zdravotní způsobilosti vždy u sebe a v případě potřeby ho předložit i policii. Pokud by ho ovšem u sebe neměli, mohou dostat pokutu, která se může vyšplhat až na 2 500 korun. Ještě větší problémy však čekají na řidiče seniory, kteří příslušný doklad o zdravotní způsobilosti vůbec nemají, nebo ho už mají propadlý. Hrozí jim za to roční zákaz řízení a pokuta ve výši až 10 tisíc korun.

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články