Důchody 2024: Navýší se jenom některým lidem, ostatním zbudou oči pro pláč

Seniory čekají od ledna další změny ve vyplácení důchodů.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Penze do budoucna porostou pomaleji, než byli senioři doteď zvyklí a předčasný důchod už nebude tolik výhodný jako nyní. Psal o tom nedávno web Novinky. Vláda totiž v květnu schválila návrh novely, která řádné i případné mimořádné valorizace zpomaluje a předčasný odchod do penze omezuje.

Důchody jsou nejvyšší v historii

Začátkem roku 2024 se opět navýší starobní, invalidní i pozůstalostní důchody o pravidelnou valorizaci. Přesná čísla zatím známa nejsou. Podle odhadů by se ale důchody mohly zvýšit průměrně o čtyři stovky. Píše o tom web Měšec.Nyní odhadujeme, že valorizace v lednu 2024 bude u všech příjemců důchodů provedena stejně, a to zvýšením základní výměry o částku zhruba 380 korun,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Průměrná penze v Česku před nedávném přesáhla hranici 20 tisíc korun

Přesné číslo bude resort práce znát až začátkem září po zveřejnění informací o růstu mezd za první pololetí roku 2023. Podle Jurečky jsou nyní důchody nejvyšší v historii. Po červnové valorizaci přesáhl průměrný starobní důchod 20 200 korun měsíčně. V lednu by to mohlo být 20 700 korun. Za pět let se tak důchody zvýšily o 7200 korun, spočítal web Měšec. Důchody se však navýší pouze těm, kteří mají starobní důchod mimo předčasný důchod a je přiznaný v tomto roce.

Spočítejte si, kolik dostanete

Aktuálně je možné odejít na odpočinek pět let před dosažením důchodového věku, nejdříve ale v 60 letech. Nově bude možné předčasně odejít o tři roky dřív. Psal o tom web Peníze. Změní se také penalizace za předčasný důchod. Procentní výměra důchodu se dosud krátí o 0,9 až 1,5 procenta podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodu. Čím vyšší věk, tím nižší krácení. Nově se bude snižovat procentní výměra vždy o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. 

Stát rozhodl: Tito lidé nedostanou na důchodech přidáno

Už dříve jsme na Událostech247 psali, že důchody, které budou přiznány po začátku účinnosti důchodové novely až do konce letošního roku, nebudou mít nárok na poslední mimořádnou valorizaci. Jde tak o dost velkou změnu oproti roku 2022, kdy se předčasné důchody zpětně valorizovaly o obě mimořádné valorizace.

Pro spoustu lidí je to velká komplikace, protože nedostanou na důchodech přidáno to, co jim vláda původně slíbila. Je tak už teď jasné, že důchody se v roce 2024 navýší jenom některým lidem, těm ostatním zbudou oči pro pláč. Jaká valorizace důchodu vás čeká v roce 2024 si můžete spočítat na kalkulačce, kterou přinesl web Naše důchody.

Co si o chystaných změnách v důchodech myslíte vy? Sdělte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články