Stát rozhodl: Tito lidé nedostanou na důchodech přidáno

Schodek systému důchodového pojištění přesáhl letos za první pololetí 40 miliard korun. Za šest měsíců je téměř tak vysoký, jako za rok 2020.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Vláda se rozhodla, že je na čase situaci dostat pod kontrolu. Tentokrát se zaměřila na seniory a novela zákona o důchodovém pojištění prošla Poslaneckou sněmovnou. Obsahem jsou změny nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému a pro snižování zadlužení. Psal o tom web Podnikatel.

Do důchodu bez valorizace?

Změny se týkají také předčasných důchodů, připomíná web České důchody. Ty, které budou přiznány po začátku účinnosti důchodové novely až do konce letošního roku, nebudou mít nárok na poslední mimořádnou valorizaci. Jde tak o velmi zásadní změnu oproti minulému roku, kdy se předčasné důchody zpětně valorizovaly o obě mimořádné valorizace. Pro spoustu lidí to přináší velké komplikace, a to především proto, protože nedostanou na důchodech přidáno to, co měli slíbeno.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podmínky předčasných důchodů se letos mění

Maximální doba předčasnosti se má zkrátit na 3 roky. Zvýšit se má finanční krácení za předčasnost nebo zrušit valorizace procentní výměry až do dosažení důchodového věku. V předčasné penzi je aktuálně téměř třetina důchodců v České republice. Tyto penze přitom byly loni výhodnější než odchod do řádného důchodu letos, a to díky mimořádným valorizacím v důsledku vysoké inflace. Psal o tom web Novinky.

Existuje způsob, jak novinku obejít

Situace by se letos mohla opakovat s ohledem na další mimořádnou valorizaci v červnu. I když vláda podmínky pro předčasný důchod výrazně zhorší, zájemci o něj mohou využít jeden trik. Díky němu si nynější výhodnější podmínky udrží, radí Novinky. Během prázdnin mohou například podat formulář uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění a zde zaškrtnout zájem o předčasný starobní důchod, radí Novinky.

Chystáte se do důchodu? Ani náhodou, stát si na vás ušil bič, musíte dál pracovat

Potom začne běžet půlroční lhůta, během které může žadatel sepsat už klasickou žádost o předčasný důchod a nechat si důchod přiznat i zpětně, a to v půlroční lhůtě od data podání formuláře. Je však potřeba splňovat aktuální podmínky pro přiznání předčasného důchodu. Od konce září bude možné spočítat důchod přiznaný v roce 2024 přesně, protože už budou známy potřebné parametry, dodává web Novinky. Nedávno jsme na Událostech247 psali o tom, že zájem o předčasné důchody vypukl už minulý rok. Mohly za to štědré valorizace.

Ovlivní zmíněná vládní novinka i vás? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články