Důchody čekají velké změny. Stát už o všem rozhodl. Senioři nedostanou peníze tak, jak jsou zvyklí

Senioři se díky nové vládě ocitli ve víru změn, na které si musí chtě nechtě zvyknout. Jinak budou také výplaty důchodů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Vláda totiž v rámci důchodové reformy zásadně upravila některé podmínky i parametry, které čeští penzisté začínají pociťovat. Příkladem je třeba změna valorizačních mechanismů, kvůli kterým se zpomaluje růst penzí. Jak psaly Události247, loni v červnu kvůli tomu důchody vzrostly pouze o 760 korun, namísto 1770 korun.

Méně výplatních termínů

Další novinkou je to, že věková hranice, kdy budou moci lidé do penze odejít, se bude flexibilně upravovat podle měnící se průměrné délky dožití. Konkrétně by tak lidé měli strávit v důchodu v průměru 21,5 roku, jak psaly Události247 už dříve. Přesný údaj o tom, kdy budou moci přestat pracovat, by se pak lidé měli dozvědět minimálně 15 let dopředu. Z toho plyne, že dnešní čtyřicátníci ještě ani neví, kdy přesně budou moci na odpočinek.

Důchody v ČR čeká zásadní změna. Češi se nově musí zaopatřit sami, nedostanou ani korunu

Změny se dočká i výplata důchodů. Místo třinácti termínů v měsíci se totiž začnou vyplácet jen v sedmi, a to nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci. Nově se také budou vyplácet vždy na kalendářní měsíc a takzvané klouzavé měsíce skončí, jak upozornil web Peníze. Výplatní termín důchodů stanovuje Česká správa sociálního zabezpečení a příjemci ho v podstatě nemohou nijak ovlivnit.

Od kdy začne změna platit?

Aktuálně se důchody vyplácejí ve třinácti různých termínech, a to každý sudý den od 2. dne do 24. dne v měsíci. Navíc se 15. den v měsíci posílají důchody do pobytových zařízení sociálních služeb. Sociální správa začne snižovat počet výplatních termínů na sedm. Podle předpokladů dojde ke zkrácení počtu na celkem sedm výplatních termínů, a to v sudých dnech od 2. do 14. dne v měsíci, dojde ve druhém čtvrtletí příštího roku.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchody čekají velké změny

Změna začne platit od příštího roku. Statisíce důchodů tak budou lidem chodit v jiný den, než na který byli zvyklí. Ke konci letošního března pobíralo některý z druhů důchodu skoro 2,85 milionu lidí, píše dále web Peníze. V těchto chvílích už sociální správa novým důchodcům výplatní termíny ve druhé polovině kalendářního měsíce nepřiděluje. Je to právě kvůli plánovaným změnám, které zavedla loni schválená novela.

Co si o chystaných vládních změnách myslíte vy? Napište nám to v diskuzi pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články