Důležitá věc bude v restauracích plošně podávaná zadarmo všem Čechům. No konečně, volají lidé

Zvýšit dostupnost pitné vody a snížit množství plastových odpadů. To vše má být cílem tohoto nového opatření.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Také se vám někdy stalo, že jste žízniví dorazili do restaurace a za obyčejnou vodu zaplatili nemalé peníze? Podle pozorování redakce Událostí247 je to něco, co se mnohým zákazníkům nelíbí. Řada z nich považuje za absurdní, že sklenice obyčejné vody často stojí víc než různé jiné nápoje. V budoucnu by se to ale mělo změnit. Podle nového pravidla přijatého na půdě Evropské unie (EU) by totiž v restauracích nově měla být možnost napít se obyčejné kohoutkové vody zcela zdarma, případně velmi levně.

Pitná voda je v EU tématem dlouhodobě

Jak redakce Událostí247 zjistila, již v roce 2020 schválili poslanci Evropského parlamentu pravidla, která mají zajistit všem obyvatelům EU přístup ke kvalitní pitné vodě. Kromě stanovení přísných standardů, jež musí pitná voda splňovat, také nařizují, aby členské státy EU zlepšily přístup obyvatel k této základní komoditě. Činit tak dle návrhů EU mohou například instalací veřejných pítek anebo třeba zavedením povinnosti poskytovat vodu v restauracích, ať už zdarma či za poplatek.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Nová cena za vodu v restauracích: Za 1 litr zaplatíme skoro 200 Kč. Hospodští zkouší, co jim ještě zaplatíme

iZdroj fotografie: Albertyanks – Albert Jankowski/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sklenici vody by lidé měli dostat zdarma či za nízký poplatek

Nyní EU přichází s dalším zpřísněním. Redakce Událostí247 prostudovala nařízení o obalech a obalových odpadech. A zjistila, že od roku 2027 by se měla ve všech restauracích, kavárnách i jídelnách napříč Evropskou unií automaticky podávat kohoutková voda zdarma, případně jen za velmi nízkou cenu. Nově se tak nejedná jen o doporučení a jednu z cestu, kterou si členské státy mohou či nemusí zvolit. Půjde o povinnost.

Cílem je redukce plastů v restauracích   

V redakci Událostí247 rozšiřování dostupnosti pitné vody samozřejmě podporujeme. Stejně tak to, aby byly dodržovány přísné podmínky kvality, jež musí voda splňovat. Překvapivé pro nás ale je, že kromě těchto cílů chce EU nařízením dosáhnout i něčeho jiného. Nařízení má přispět k redukci plastových odpadů, jež v restauracích vznikají.

Kdo nepředloží kartu nebo mobilní telefon, nebude moct pít vodu. Prostě bude o žízni

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voda v restauracích často vůbec není levná

Tím, že bude v restauracích k dispozici povinně kohoutková voda, mnozí zákazníci dost možná raději sáhnou po ní, než aby si objednali balenou vodu z PET lahve. Obzvlášť pak pokud bude obyčejná voda zdarma či za daleko nižší cenu, než kolik by zaplatili za značkovou vodu. Zda či jak moc ke snížení odpadů díky tomuto opatření skutečně dojde, je ale zatím nejasné.

Co si o nařízení myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články