Dvě ze sedmi pojišťoven v Česku se podle ministra Válka blíží ke svému konci. Mluví se o krachu

Některé z českých pojišťoven se momentálně nacházejí v obrovských problémech. Situace je vážná, mluví se dokonce o krachu.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v polovině prosince na jednání Výboru pro zdravotnictví upozornil na špatné hospodaření dvou ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku. Konkrétní jména těchto pojišťoven neuvedl, avšak naznačil, že situace vyžaduje řešení. Diskuse o budoucnosti těchto pojišťoven by měla začít začátkem příštího roku. Naznačil však, že jsou na tom skutečně špatně, a někteří by dokonce řekli, že se blíží jejich konec.

Dvě pojišťovny mají nejistou budoucnost

Mezi hlavní problémy dvou nezmíněných pojišťoven patří pokles počtu pojištěnců a nižší zájem veřejnosti o jejich služby. Podle Válka existuje několik možných scénářů řešení. Jednou z možností je případný krach zdravotní pojišťovny, což by znamenalo, že by nebyla schopna hradit zdravotní péči. V takovém případě by její klienti přešli pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR (VZP ČR). Válek však tento scénář nepovažuje za ideální, ačkoliv již v minulosti k podobným situacím došlo.

iZdroj fotografie: Tomáš Adamec / Creative Commons / CC BY-SA
VZP aktuálně pokrývá až 60 % trhu

Jako vhodnější řešení navrhuje podle webu iRozhlas sloučení dotčených pojišťoven s jinými zaměstnaneckými pojišťovnami nebo debatu o snížení celkového počtu zdravotních pojišťoven v zemi. Válek také upozornil na dominantní postavení VZP ČR, která aktuálně spravuje přibližně 60 % trhu. Podle něj by však nebylo žádoucí, aby její podíl vzrostl až na 95 %. Situace kolem dvou problémových pojišťoven by se měla řešit komplexně, aby nedocházelo k dalšímu posilování monopolního postavení jedné instituce.

VZP jasně vede

Ministr zmínil, že finanční situaci VZP ČR výrazně zlepšilo pojištění ukrajinských uprchlíků po jejich příchodu do Česka v roce 2022. Tito pojištěnci, za něž stát hradí zdravotní pojištění, byli většinou registrováni u VZP, což zvýšilo její příjmy. Válek uvedl, že ostatní pojišťovny odmítly ukrajinské uprchlíky pojišťovat, což však zpochybnila Helena Rögnerová, vrchní ředitelka ministerstva zdravotnictví pro ekonomiku. Podle ní VZP získala nové klienty díky aktivnímu přístupu a náborovým kampaním.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
VZP je vůbec nejsilnější pojišťovnou v Česku

Rögnerová také uvedla, že v prvním roce čerpali ukrajinští pojištěnci minimální zdravotní péči kvůli jiným prioritám, což přispělo k finančnímu přebytku VZP. Nyní však využívají zdravotní péči zhruba na polovinu úrovně českých pojištěnců. Podle Rögnerové ovlivňuje rozdílnou ekonomickou kondici pojišťoven nejen počet pojištěnců, ale také systém přerozdělování finančních prostředků. Stávající vzorec je podle ní zastaralý a plánuje se jeho revize.

O které dvě pojišťovny podle vás jde?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články