Potvrzeno: Hned dvě klíčové potraviny brzy astronomicky zdraží. Kdo si včas neudělá zásoby, ten se nedoplatí

Nejen inflace, ale také klimatické změn přinášející vlny veder a sucha. To vše jsou příčiny výrazného zdražování některých potravin, které lze aktuálně pozorovat.

i Zdroj fotografie: Realeklas/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ačkoli hlavní vlna zdražování způsobená vysokou inflací je již za námi, vyhráno ještě není. Jak píše web Novinky, mnohé potraviny v dubnu meziročně výrazně zdražily. Nejen inflace však žene ceny nahoru. Některé suroviny aktuálně zdražují také z jiných důvodů. Jsou mezi nimi i kakao a pomeranče.

Kakao zdražuje již dlouhou dobu

Zastavme se nejdříve u prvně zmíněné potraviny, a sice kakaa. O tom, že tato důležitá surovina zdražuje, psaly Události247 již několikrát. Nedávno dokonce cena kakaa na burze překročila hranici 12 tisíc dolarů za tunu. A na lepší časy se vlivem klimatických změn, jež pěstitele této suroviny trápí, podle všeho neblýská.

iZdroj fotografie: Simon A. Eugster / Creative Commons / CC-BY-SA
Kakao v posledních měsících prudce zdražuje

Lze tak očekávat, že kakao a z něj vyrobené produkty, jako třeba čokoláda, budou v budoucnu výrazně zdražovat. Podle agrárního analytika Petra Havla by ceny jen do konce letošního roku mohly poskočit o 10 procent, jak řekl pro web CNN Prima News. Zdá se tak, že čokoláda a další kakaové sladkosti se stanou luxusním zbožím, které si mnozí lidé pro jeho vysokou cenu budou muset odpustit.

Sucho způsobuje růst cen i u další potraviny

Z podobných důvodů, z jakých zdražuje kakao, roste cena i u pomerančů a z nich vyráběných produktů, třeba pomerančového džusu. Také v tomto případě úrodu negativně ovlivňují výkyvy počasí, především vlny veder a sucha. Když se k tomu pak přidají různé nemoci a škůdci, které pomerančovníky napadají, způsobí to aktuální problémy, které mají pěstitelé v mnoha jižanských zemích.

Právě teď astronomicky zdražuje jedna z nejoblíbenějších potravin. Nové cenovky v obchodech lidi přivádí k šílenství

I v tomto případě pak ceny trhají rekordy. Jak nedávno psaly Události247, na konci letošního května byla cena pomerančového džusu 4,92 dolaru za libru. To je oproti roku 2021 více než trojnásobný nárůst. A podle všeho u této potraviny nelze čekat zlepšení. Zdá se tak, že kdo si neudělá včas zásoby, ten se již brzy nedoplatí.

Pociťujete zdražování pomerančového džusu a kakaa? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články