Právě teď astronomicky zdražuje jedna z nejoblíbenějších potravin. Nové cenovky v obchodech lidi přivádí k šílenství

Jedním z vedlejších efektů klimatických změn je zdražování některých potravin. Vlny sucha a veder totiž zapříčiňují špatné úrody.

i Zdroj fotografie: Realeklas/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dříve běžně dostupný nápoj, který si s oblibou kupovalo mnoho Čechů, se pomalu stává luxusním zbožím. Řeč je o pomerančovém džusu, jehož cena nadále prudce stoupá. Lidé, jež ho mají rádi, pomalu začínají hledat alternativy. Zdá se totiž, že ke zlevnění pomerančů v blízké době neschyluje a další z oblíbených potravin se tak pomalu stává výsadou bohatých.

Pomeranče stále zdražují

O tom, že cena pomerančového džusu roste, psaly Události247 již v březnu. A tento trend se bohužel stále nezastavil. Jak uvádí web Novinky, na konci května dosáhla cena nového rekordu, a sice 4,92 dolaru za libru. To je oproti předešlému roku skoro dvojnásobný nárůst, což milovníky těchto potravin rozhodně netěší.

Právě se děje: Brutálně zdražuje klíčová potravina, kterou si kupujeme všichni. Rychle si udělejte zásoby, dokud je čas

Aktuálně se tak cena pomerančového džusu pohybuje okolo 80 až 100 korun za litr, píše web iDnes. To je skutečně vysoká částka, jež mnohé lidi dovádí k šílenství. Bohužel se však zdá, že lépe nebude. Za zdražením totiž stojí především klimatické výkyvy. Jedná se nejen o vlny veder a sucha, ale také různé nemoci, které citrusy napadají.  

Výrobci proto hledají různé alternativy, jak pomeranče nahradit. A jako vhodná náhražka se zdají být mandarinky. Ty jsou totiž podle všeho méně náchylné na výkyvy počasí, jak píše web Novinky. Je tak možné, že tradiční pomerančový džus v budoucnu nahradí alternativní nápoje z jiných citrusů a dalšího ovoce.

Výkyvy počasí zdražují i řadu dalších potravin

Nejen pomeranče však v poslední době trpí na měnící se klimatické podmínky. Jak již dříve psaly Události247, se špatnou úrodou se potýkají i pěstitelé oliv. Také u těchto plodů a z nich vyrobených potravin, zejména olivového oleje, lze v poslední době pozorovat razantní růst cen.

iZdroj fotografie: Neeta Lind/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kvůli špatné úrodě oliv roste cena olivového oleje

A lépe na tom není ani kakao a z něj vyrobené produkty, například čokoláda. Jak píše web iDnes, jen za letošní rok se cena kakaa zdvojnásobila. A i v tomto případě je na vině počasí, konkrétně vlny sucha a tedy nedostatek srážek.

Kupujete si pomerančový džus? Napište nám do komentářů, za jakou cenu se aktuálně v Česku prodává

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články