EU nám chce zakázat domácí mazlíčky: Tohle se na nás valí. Budeme se muset zbavit našeho pejska a kočičky?

Vlnu bouřlivých reakcí vzbudil nedávný návrh, podle kterého by se měl výrazně omezit chov některých zvířat.

i Zdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nejen stát, ale i Evropská unie neustále vytváří a schvaluje nové regulace a zákony, jež různými způsoby upravují život lidí žijících v členských státech. Zatímco mnohá opatření lidé přijímají, najdou se i taková, která vzbuzují velkou nevoli. Příkladem je návrh EU na omezení výroby teflonových pánví, o kterém informovaly Události247. Nemalou vlnu nevole však nedávno vzbudil i další nápad týkající se omezení chovu některých zvířat.

Zakáže nám EU domácí mazlíčky?

Pokud se bojíte toho, že se budete muset zbavit svého pejska či kočičky, pak vás můžeme uklidnit. Nic takového totiž v návrhu naštěstí není. I přesto se na lidi pravděpodobně valí novinka, která mnohé nepotěší. Evropská komise se totiž zabývá návrhem některých aktivistů, kteří žádají vytvoření seznamu zvířat, která budou povolena k chovu v domácnostech, píše web CNN Prima News. Všechna ostatní by pak měla zůstat pouze ve volné přírodě nebo v zoologických zahradách.

iZdroj fotografie: LADALENKEROVA/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na pozitivním seznamu by podle aktivistů měly být i některé druhy papoušků

Hlavním záměrem této iniciativy má být ochrana zvířat před nevhodnými podmínkami a zacházením. V případě přijetí návrhu by se pak vybrané druhy zvířat nemohly volně prodávat a tím by se výrazně omezila možnost jejich chovu pro běžné lidi. Konkrétně by na takzvaném pozitivním seznamu měly být například některé druhy papoušků, hadů, křečků, chameleonů nebo činčil, uvádí dále server CNN Prima News.

Reakce nejsou příliš pozitivní

Proti nápadu se logicky bouří zejména drobní chovatelé. „Zavedením pozitivního seznamu by hrozil zákaz chovu většiny druhů živočichů a majitelé takových zvířat by je již nemohli rozmnožovat, obchodovat s nimi ani je vystavovat. Vlastněné exempláře by si mohli nechat pouze na ‚dožití‘. Tímto krokem by byly zcela zlikvidovány například i veškeré výstavy a burzy,“ cituje web Deník vyjádření Českého svazu chovatelů (ČSCH).

Ačkoli mnozí lidé celou věc považují za naprosto neslýchanou, nejde o nijak revoluční nápad. Jak připomíná web iDnes, podobný seznam již platí v několika státech EU, například v Belgii, Francii, Nizozemsku či Itálii. Zda se však zákaz rozšíří na všechny země EU, je zatím otázka.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články