EU rozhodla: Kdo otevřete dveře od auta špatnou rukou, bude muset zaplatit pokutu 30 000 Kč

Na řidiče se nejspíš chystá další regulace z EU. Týkat se má způsobu otevírání dveří u auta.

i Zdroj fotografie: Bindydad123/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V zájmu podpory cyklistiky přistupují jednotlivé státy a města k nejrůznějším opatřením. Nejčastěji se jedná o budování cyklostezek či cyklopruhů. To ale nejsou ty jediné způsoby, jak cyklisty v hustém provozu ochránit. Již brzy by se kvůli tomu mohlo zavést nové pravidlo přímo pro řidiče. Přikazovalo by jim, jak mají otevírat dveře od auta.

Dveře od auta mohou cyklisty zranit

Asi většina řidičů otevírá dveře od svého auta standardně levou rukou, kterou mají ke klice blíž. Dává to ostatně smysl – proč by se měli složitě otáčet a natahovat ke dveřím vzdálenější pravou ruku, když je mohou pohodlně otevřít levou. V budoucnu se ale nejspíš tento zvyk budou muset přeučit. Jak totiž píše web Autosalon, europoslanci nedávno v prvním čtení schválili nové opatření, podle kterého by měli motoristé otevírat dveře pravou rukou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cílem opatření má být především ochrana cyklistů či koloběžkářů

Jak jsme již zmínili v úvodu, hlavní motivací tohoto návrhu je ochránit cyklisty či koloběžkáře. Ti totiž zejména ve velkých městech často projíždí velmi blízko zaparkovaných vozů. Řidič si jich ale nemusí všimnout a snadno tak může nastat situace, že náhle otevřou dveře a tím omylem projíždějící cyklisty srazí. A právě tomu by měl zabránit tento takzvaný holandský chvat. Při něm totiž řidiči otevírají dveře pravou rukou, díky čemuž se mírně otočí a lépe si tak všimnou, co se za jejich zády děje, jak již dříve psaly Události247.

Mnozí návrh kritizují

Ochrana cyklistů a dalších účastníků provozu je jistě chvályhodná a mnozí nápad kvitují. Objevují se však také názory, že se jedná o zbytečnost a že nařizovat lidem, jak mají otevírat dveře u svého auta, už je zkrátka za hranou. Navíc, ani toto opatření stoprocentně nezaručuje, že ke kolizím cyklistů a aut nedojde. Třeba podle dopravního experta Romana Budského řidiči příliš blízko projíždějící cyklisty neuvidí, ani když holandský chvat provedou, jak řekl pro web CNN Prima News.

Evropská unie rozhodla: Každý budeme muset otevírat dveře od auta tímto způsobem. Kdo to neudělá, bude mít pořádný problém

Zároveň, pokud by návrh skutečně europoslanci schválili, řidiči by za porušení tohoto pravidla mohli dokonce být i potrestání. Jak ostatně dodává server CNN Prima News, v mnoha zemích to již takto funguje. Například ve Velké Británii. Tam lze za nedodržení holandského chvatu dostat pokutu, jež dosahuje v přepočtu až 30 tisíc korun. A nikde není napsáno, že podobný trest by se v budoucnu nemohl zavést plošně po celé EU, tedy i v Česku.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám svůj postoj do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články