Evropská unie rozhodla: Zákaz všech těchto potravin v českých obchodech. Už si je nikdy nekoupíme, radši si rychle udělejte zásoby

Na to, že Evropská unie přijde čas od času s nějakým zákazem, nad kterým zůstává rozum stát, si většina z nás už zvykla.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme psali například o tom, že evropští politici diskutují o regulaci až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných chemických látek. Ty jsou často označovány jako PFAS. Mezi typické výrobky obsahující PFAS patří voděodolné oblečení a nepřilnavé povrchy kuchyňského nádobí. Ty jsou známé jako Gore-Tex nebo teflon.

Zákazy EU mají zlepšit životní prostředí

Víte od nás i to, že Evropský parlament schválil novou směrnici, která znamená významný krok v regulaci plastových obalů. Zejména pak igelitových sáčků. Podle nařízení by se plastové sáčky měly využívat pouze pro balení potravin, kde je to nezbytné z hygienických či jiných důvodů. Například u syrového masa, ryb nebo mléčných výrobků. Igelitové tašky však budou obchody prodávat dál. Směrnice má zakázat jen prodej tenkých plastových tašek o síle méně než 15 mikronů.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Plastové obaly by měly být zanedlouho v Česku recyklovatelné

Informovali jsme také o tom, že od roku 2025 by české obchody měly začít zálohovat nápojové PET lahve a plechovky. Konkrétně by obaly, tedy plechovky či lahve, měly vykupovat za 4 koruny. Do několika let mají být také zakázány obaly na jedno použití pro potraviny a nápoje při konzumaci v restauracích a kavárnách.

Zákaz uzené příchutě

Teď přišla Evropská komise s dalším nápadem, který mnohé lidi nepotěší. Chce totiž zakázat kouřové a uzené příchutě v potravinách. Jak upozornil web TN, blíží se totiž zákaz takzvaného tekutého kouře, který mnoha potravinám dodává tolik oblíbené uzené aroma. Podle odborníků totiž může ničit DNA a zvýšit riziko vzniku nádoru, jak dodává web Kupi. Konkrétně má jít o ty příchutě, které nevznikají přímo uzením, ale použitím zkapalněného kouře.

Konec igelitek v ČR: Evropská unie je už brzy definitivně zakáže. Do čeho si asi dáme náš nákup?

Jak informoval web dTest, tento tekutý kouř se využívá například k ochucování chipsů, sýra, dochucování slaniny, v některých polévkách a také v hotových pokrmech. Neznamená to prý však, že všechny produkty s tekutým kouřem zmizí. Výrobci by totiž měli mít čas na změnu složení a doprodání zásob.Tak brambůrky s touto příchutí miluje celá naše rodina, takže pokud k tomu opravdu dojde, určitě si doma uděláme pořádné zásoby,“ řekla Událostem247 paní Ivana.

Kupujete si domů výrobky s uzenou příchutí? Pokud ano, jaké? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články