Evropské země posouvají důchodový věk. V jedné se dokonce posune na 74 let. Čeká to samé i Česko?

Důchodový věk se zvedá téměř v celé Evropě a v jedné zemi se dokonce očekává, že bude brzy nastaven na 74 let.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Debata o tom, kdy by měl člověk ukončit pracovní život a odejít do důchodu, je v Evropě čím dál ostřejší. Zatímco ještě před několika dekádami se zdálo, že šedesátka je přirozeným mezníkem, dnes se hranice postupně posouvá výš, a to ve všech evropských zemích. I u nás byl nově důchodový věk zastropován na 67 let, a to v rámci letošní důchodové reformy. Jenže tato hranice, ačkoliv se může zdát vysoká, nám za pár let může připadat nízká. Důchodový věk se totiž neustále zvyšuje a v jedné zemi se dokonce očekává, že bude nastaven na 74 let.

Důchodový věk stále roste

Evropa stárne, a to rychleji, než by si většina vlád přála. Ubývá mladých lidí, kteří platí odvody, zatímco starších obyvatel, závislých na důchodu a veřejném zdravotnictví, každým rokem přibývá. To představuje obrovský tlak na důchodové systémy, které už teď v mnoha zemích balancují na hraně udržitelnosti. I v Česku to byl jeden z aspektů, díky kterému vznikla důchodová reforma a následně byla hranice důchodového věku posunuta na 67 let. A ačkoliv se to mnohým nelíbí, státu to dává smysl.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchodový věk se zvedá v téměř všech evropských zemích

Lidé se v dnešní době dožívají vyššího věku a jsou v mnohem lepší kondici než generace před nimi. Posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu se tak v Evropě stává už téměř tradicí, nikoliv výjimkou. Zatímco ale většina zemí k úpravám důchodového věku přistupuje opatrně, jedna země zcela vyčnívá, a tou je Dánsko. Jak redakce Událostí247 zjistila, Dánsko totiž zvedlo důchodový věk na 70 let a v budoucnu se ho chystá ještě zvyšovat. Proč?

Tamní vláda už před lety rozhodla, že věk odchodu do důchodu se bude automaticky zvyšovat podle průměrné délky života. Bez ohledu na aktuální politickou situaci tak systém funguje nezávisle – a podle plánu. Díky tomuto modelu odejde mnoho Dánů do důchodu až v sedmdesáti letech – konkrétně ti, kdo se narodili v roce 1970. Do roku 2060 by pak měl důchodový věk díky tomuto systému vystoupat až na 74 let.

Jak systém funguje

Dánové mají opravdu štědrý důchodový systém a na důchodce myslí opravdu ve velkém. Na každého seniora v důchodu čekají štědré a bohaté benefity, vysoký důchod a také perfektní zdravotní péče. To ale vyžaduje, aby občané zůstávali déle aktivní na pracovním trhu, aby pak stát měl z čeho onen důchodový systém zaplatit.

Dánsko tak všem evropským zemím ukazuje, jak by v nich mohl důchodový systém fungovat, a ke zvyšování důchodového věku tak dochází všude. V Německu se bude zvyšovat důchodový věk na 67 let, ve Švédsku se odchází v 66 letech, i ve Francii se věk pro odchod do důchodu zvedl o dva roky na 64 let.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchodový věk se v Dánsku časem posune na 74 let

V Česku se momentálně věk pro odchod do důchodu neřídí jedním konkrétním číslem. Záleží na roce narození, pohlaví a také na tom, kolik má člověk vychovaných dětí. Pro ročníky narozené po roce 1989 však platí hranice 67 let. Zda se tato hranice bude v brzké budoucnosti zvyšovat, je nepravděpodobné, jedno však je jisté. Průměrný věk dožití se stále zvyšuje a evropské státy pak důchodové systémy stojí mnohem více peněz. Určité změny tak lze v budoucnu očekávat, kdy ale přijdou, zůstává otázkou.

Co si o tom všem myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články