Právě extrémně zlevnily 3 klíčové potraviny. Okamžitě si udělejte zásoby, než je zase brzy zdraží

Po dlouho trvajícím zdražování potravin v posledních měsících nastal opačný trend. Na jakých potravinách aktuálně ušetříte nejvíce?

i Zdroj fotografie: Aljona83/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že mnohé potraviny v posledních měsících konečně zlevňují psaly Události247 již dříve. Výrazné zlevnění nastalo například u těstovin, sýrů, kávy nebo jogurtů. To ale není všechno. Zjistěte, které 3 klíčové potraviny v poslední době rapidně klesly na ceně. A dost možná si raději udělejte zásoby, dokud jsou ceny příznivé. Kdo ví, jaký vývoj čeká ceny v budoucnu.

Skokanem roku jsou vejce

Podle dat Českého statistického úřadu se cena vajec meziročně snížila zhruba o čtvrtinu. Zatímco loni v březnu stálo jedno vajíčko v průměru 6,10 korun, letos už to je pouze 4,50 koruny, píše web iDnes. A ve slevě je možné vajíčka koupit dokonce i za částky 2,50 za kus. Zlevnění této suroviny Češi obzvlášť ocenili v nedávné době, a to kvůli Velikonocím, které se bez vajíček v řadě českých domácnostech neobejdou.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Mnohé potraviny zlevňují, pečivo však zatím ne

Další artikl, u kterého Češi mohli v poslední době zaznamenat rapidní pokles ceny, je mléko. I v tomto případě se jedná o klíčovou potravinu, bez které si vaření mnoho lidí ani neumí představit. A o jak velký pokles ceny se tedy jedná? Podle webu CNN Prima News jde o 10,6 procenta. Oproti loňsku, kdy se v obchodech 1 litr mléka prodával za 27,66 koruny stál letos v březnu litr tohoto nápoje jen 24,72 koruny.

Do třetice pak zmiňme ještě mouku. Ta meziročně zlevnila dokonce o 17,1 procenta. Pokud si však myslíte, že díky tomu bude levnější i pečivo, pak vás zklameme. Jak píše web Echo24, levnější pečivo díky nižší ceně mouky v blízké době očekávat nelze. Důvodem jsou podle ekonoma Štěpána Křečka drahé energie i „nedostatečná konkurence na trhu, kdy se mnohé pekárny dostávají z finančních potíží, do kterých se dostaly během energetické krize a nyní se s tím snaží vypořádat“, řekl pro web Echo24.

Budou potraviny zlevňovat i nadále?

Podle odborníků není přehnaný optimismus týkající se vývoje cen potravin na místě. Mnozí varují například před tím, aby se lidé nenechali ukolébat velkými slevami a dočasnými akcemi. Ty totiž ve skutečnosti často nejsou trvalým stavem, ale pouze marketingovým trikem obchodníků.

Navíc, zdánlivě nižší ceny v porovnání s loňským rokem ještě neznamenají, že potraviny z dlouhodobého hlediska opravdu zlevnily. V kontextu reálných výdělků je totiž v českých supermarketech v porovnání s dřívějšími roky nadále velmi draho. „Za tisícikorunu si člověk v roce 2019 pořídil přes 40 bochníků chleba. Nyní si za tu samou sumu pořídí asi 20 bochníků chleba,“ uvedl pro web CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda.

Pociťujete zlevňování potravin? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články