Právě extrémně zlevnily klíčové potraviny. Brzy je ale opět zdraží. Udělejte si rychle zásoby, dokud je čas

Ceny potravin jdou konečně dolů. Ale jen některých. Zjistěte, na jakém zboží můžete aktuálně ušetřit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ceny potravin jsou něčím, co zajímá prakticky všechny Čechy. Obzvlášť pak ty, kteří každý měsíc finančně jen tak tak vyjdou a další zdražování by pro jejich peněženky bylo likvidační. Nyní však mají lidé důvod k radosti. Mnohé klíčové potraviny totiž v obchodech výrazně zlevnily. Lidé by se však neměli nechat uchlácholit, že už bude jenom lépe a raději si rychle udělat zásoby. Zboží totiž může brzy opět zdražit.

Které potraviny zlevnily?

Podle analýzy společnosti Kupi je zřejmé, že v lednu došlo ke snížení cen u celé řady výrobků. Patří mezi ně těstoviny, některé druhy káv či sýry, tvarohy nebo jogurty. Právě mlékárenské výrobky přitom měly podle všeho od letošního roku zdražit, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny mlékárenských výrobků překvapivě klesají

To však zdaleka není všechno. Výhodné ceny lze najít i u dalších produktů. „Kuřecí prsa za 99,90 nebo kilo banánů za 22,90 Kč. Takové jsou aktuální akční ceny z letáků řetězců, na které se snaží lákat zákazníky,“ píše server Novinky. Jedná se nicméně o akční ceny, které jsou obvykle časově omezené. Ten, kdo si klíčové suroviny nakoupí do zásoby tak rozhodně neprohloupí.

Jaký je důvod zlevnění?

Výraznou zásluhu na zlevňování má snížení DPH na základní potraviny. Jak hned v prvních dnech letošního roku psal web iDnes, obchodníci do cen sortimentu skutečně promítli fakt, že nově se potraviny daní ne 15 procenty, ale 12 procenty. To však není jediný důvod, který poklesu cen nahrává. „Ceny zemědělských výrobců klesají už osm měsíců v řadě. K tomu se snížily ceny energií i pohonných hmot,“ dodal pro server Novinky ekonom Štěpán Křeček.

Náhle brutálně zdražily nejoblíbenější nápoje Čechů. V roce 2024 budou jenom pro bohaté. Ostatní je budou muset oželet

V jiných případech však změny v sazbách DPH přinesly opačný vývoj. Například u nealkoholických nápojů se totiž sazba změnila z 15 procent na 21 procent. A i tento fakt se do cen výrazně promítl. Jak psaly Události247, třeba limonády od letoška zdražily v průměru o 5,5 procenta, ve velkých městech dokonce o 8,4 procenta. Zatímco potraviny tedy zlevnily, za nápoje si Češi připlatí.

Pocítili jste od ledna zlevnění potravin? Napište nám své postřehy do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články