Finanční úřad vám možná dluží až 100 000 Kč. Musíte se jim ale ozvat do 31. prosince. Kdo to neudělá, peníze už nikdy neuvidí

Někteří lidé by mohli od státu dostat vyplacenou nemalou částku, často o tom však nemají ani tušení.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Některé částky se mohou pro jednotlivce pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun. Jak Události247 informovaly už dříve, jedná se o peníze z bývalého II. pilíře důchodového spoření, který byl zaveden před 10 lety. O 3 roky později ho ale politici zrušili. I když si většina lidí své naspořené peníze už vyzvedla, stále státu zůstává okolo čtyř milionů korun. Za pár týdnů navíc tyto peníze už lidé neuvidí.

Stát vám možná dluží peníze

Už jen dva měsíce a několik dnů zbývá do konce termínu, kdy lidé mohou požádat o výplatu zapomenutých úspor, které měli uložené v dnes už zaniklém II. pilíři někdejšího pokusu o důchodovou reformu. Její životnost byla velmi krátká, a to od 1. ledna 2013 do 1. ledna 2016. Od poloviny roku 2015 už však lidé nesměli do tohoto pilíře žádné peníze posílat. Psal o tom web Měšec. Důchodové fondy byly zrušeny k 1. červenci 2016.

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé si mohou vše ověřit na stránkách finančního úřadu

Penzijní společnosti začátkem roku 2017 převedly nevypořádané peníze na finanční úřady. Finanční správa může nevyzvednuté peníze vyplatit pouze na základě žádosti o vrácení přeplatku u místně příslušného finančního úřadu, píše web Aktuálně. Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku sdělí místně příslušný správce daně, který se u fyzické osoby řídí jejím místem pobytu.

Kam se obrátit o výplatu peněz

Pokud se o peníze nikdo nepřihlásí, budou po 31. prosinci 2023 převedeny do státního rozpočtu. O výplatu naspořených peněz můžete požádat přes webovou aplikaci Finanční správy nebo vyplněním žádosti o vrácení přeplatku. „Evidujeme téměř tisíc účastníků důchodového spoření s naspořenými prostředky v celkové výši téměř 4 100 000 Kč, které jim však ze zákona můžeme vyplatit jen do konce letošního roku,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Harnochová.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Čas vyzvednout si peníze mají lidé čas jenom do konce letošního roku

Jedním z důvodů, proč se Finanční správě nedaří oslovit bývalé účastníky důchodového spoření, může být úmrtí některých z nich. Pokud je tedy možné, že ho mohl mít sjednané někdo z vašich blízkých, který už zemřel, vyplatí se prohledat jeho dokumenty, pokud jsou ještě k dispozici. Důchodové spoření bylo totiž součástí pozůstalosti, radí Měšec. „Já jsem spoření měla, ale hned poté, co ho zrušili, tak jsem ho vybrala, přece své peníze nenechám někde jen tak ležet,“ řekla Událostem247 Vanda Hrubá z Třebíče.

Vložili jste nějaké peníze do zmíněného spoření? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články