Nedluží vám náhodou stát taky přes 100 000 Kč? Honem se ozvěte. Kdo to neudělá, ten o své peníze 1. ledna 2024 nenávratně přijde

Lidé by se měli přesvědčit, zda nemají nárok na vyplacení svých uspořených peněz. Po novém roce totiž nevyzvednuté částky propadnou státu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ačkoli by to možná mnohé ani nenapadlo, čas od času se stane, že stát ve svých postupech udělá chybu a lidem následně dluží peníze. O jedné takové situaci, kdy úředníci nepřesně vypočítávali výši doplatku na bydlení, nedávno informovaly Události247. To však není jediný případ. Kromě toho stát dluží nemalé částky také mnoha jiným lidem. Pokud se vás to tedy týká, honem se ozvěte. Ten, kdo to do konce roku neudělá, totiž o své peníze 1. ledna 2024 nenávratně přijde.

Problém se týká necelé tisícovky Čechů

Důchody jsou v Česku ožehavým tématem a prochází poměrně častými změnami. Současná vláda se ostatně rovněž pustila do zásadních změn v důchodovém systému. Vlivem zavádění či rušení nejrůznějších nařízení pak ale mohou vznikat zmatečné situace. Aktuálně tak stát řadě lidí v podstatě dluží částky dosahující i hodnoty přes 100 tisíc korun, aniž by o tom mnozí z dotčených Čechů třeba vůbec věděli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí lidé mají ve II. pilíři důchodového spoření stále uloženo mnoho peněz

Jedná se o peníze z bývalého II. pilíře důchodového spoření. Ten byl zaveden před 10 lety, již o 3 roky později ho ale politici zrušili. Mnoha lidem však sloužil k akumulaci jejich úspor, a i když většina z nich si své naspořené peníze již vyzvedla, stále zůstává řada těch, kteří tak neučinili. Češi, kterých se tento problém týká, by si ale měli pospíšit. Zbývá jim totiž jen posledních pár měsíců.

Lidé mohou o své peníze nenávratně přijít

Pokud totiž opozdilci nepožádají o své peníze do konce roku, ztratí je ve prospěch státu. O tom, že čas na vyzvednutí úspor se lidem pomalu krátí, informovaly Události247 již před rokem. Tehdy se jednalo o 1 113 účastníků důchodového spoření, kteří si stále pro svůj zůstatek ve spoření nepřišli. Po roce se toto číslo o něco snížilo, stále se však jedná o nemalé číslo. Aktuálně finanční správa eviduje 908 lidí.

Lidem, kteří si spoří, dluží stát miliony koruny. Jednoduše je získají zpátky. Pokud se ale sami neozvou, o peníze přijdou

Celkem mají tito Češi ve spoření uložených asi 3,78 milionu korun. Obvykle jde sice o drobné částky dosahující maximálně 200 korun. Najdou se ale i případy přesahující sto tisíc korun. Propadnutí takové částky by jejich majitele po Novém roce určitě mrzelo,“ cituje web Deník generální ředitelku Finanční správy Simonu Hornochovou. Lidé, kterých se problém týká, by jej tak měli napravit co nejdříve. O své peníze mohou zažádat online přes webovou aplikaci Finanční správy či papírově, a to zasláním vyplněného formuláře dostupného na webu úřadu.

Zdroj: Deník

Spoříte si na důchod? Napište nám, jaké způsoby či finanční produkty využíváte

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články