Haléř z období Československa má dnes hodnotu přesahující 1 milion Kč. Jak přesně vypadá?

Přes více než 100 lety vznikla tato raritní mince. Důvod její výroby je dodnes zahalen tajemstvím. Když se dostane do aukce, dosahuje vysokých cen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Haléře už sice dávno nejsou oficiálním českým platidlem. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu České národní banky, poslední, 50haléřové mince přestaly platit na konci srpna roku 2008. Mnozí Češi však mají haléře jako vzpomínku stále schované doma. Většina jich však není nijak vzácná, přeci jen jich jsou mezi lidmi spousty. Kdo by ale měl haléř pocházející z Československa roku 1924, ten se může po jeho prodeji stát i milionářem.

Haléř vůbec neměl vzniknout

Jedná se o 5 haléř, který na první pohled vypadá tak, jako ostatní mince této hodnoty. Kovová mince s průměrem něco přes 1,6 centimetru, která má na jedné straně číslici 5 a Karlův most, na druhé znak českého lva. Již samotné stáří 5 haléře, které loni dosáhlo 101 let, jeho hodnotu zvyšuje. Tím hlavním faktorem je ale fakt, že těchto mincí v tehdy vzniklo jen velmi málo kusů. Jak se redakce Událostí247 dočetla na webu společnosti Macho & Chlapovič, v roce 1924 se podle plánů 5 haléře neměly razit. Záhadným omylem se jich ale několik vyrobilo.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Na pohled obyčejná mince, která má ve skutečnosti cenu 1 500 000 korun. Nemáte ji náhodou někde schovanou?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé starší haléře jsou vzácné a sběrateli velmi ceněné

Podle odhadů nicméně existuje maximálně několik desítek exemplářů této vzácné mince. A to z ní mezi sběrateli činí mimořádně žádané zboží. Redakce Událostí247 zjišťovala, za jaké částky se haléř dá prodat. V roce 2010 se vydražil za 506 tisíc korun, jak jsme zjistili na webu Deník. O 13 let později, tedy v roce 2023, již částka dosáhla více než trojnásobku. Konkrétně za minci sběratel zaplatil přes 1,6 milionu korun, jak jsme ověřili na webu aukční spoelčnosti Macho & Chlapovič.

Existují i novoražby

Jak jsme dále zjistili na webu aukční společnosti Aurea numismatika, v průběhu času vznikly i novoražby této mince. Jedná se o věrné kopie, původní haléř se od nich však přeci jen v některých aspektech liší. Často mívají stopy po prasklém razidle a mírně odlišnou hmotnost či velikost. I tyto verze 5 haléře však mají svou cenu. Jak redakce Událostí247 ověřila na aukčním portále Aukro, prodávají se klidně i za bezmála 20 tisíc korun.

Haléř z Československa má dnes hodnotu přes milion korun. Sběratelé mají o podobné kousky velký zájem

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Hodnota originálního 5 haléře je velmi vysoká

Ačkoli šance na nalezení pravého 5 haléře z roku 1924 je velmi nízká, podle redakce Událostí247 není úplně nulová. Ostatně, například zmíněný haléř, jež se dražil v roce 2010, pocházel z pozůstalosti ředitele státní mincovny. Třeba tak někdo také podobný unikát zdědí či objeví ve staré truhle po předcích. Pokud by se to někomu poštěstilo, může si být jistý, že cena za minci bude velmi vysoká.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články