Máte doma některé z následujících spotřebičů? Pokud ano, raději byste se jich měli co nejdříve zbavit – mohly by totiž způsobit požár.
To si tak sedíte doma a najednou si všimnete, že u vás hoří. To v tom lepším případě, protože takovou situaci můžete okamžitě řešit. Horší je, když nejste doma a nemáte jak zasáhnout. Zní to jako naprostá noční můra, ale dochází k ní celkem často, a to zvlášť v domácnostech, ve kterých se nacházejí nebezpečné spotřebiče. Jak redakce Událostí247 již v minulosti zmiňovala, vůbec nejhorším spotřebičem je pak rychlovarná konvice.
Nejhorší spotřebiče ze všech
Každodenní předměty, které považujeme za naprostou samozřejmost, mohou být v realitě nečekaným zdrojem fatálního neštěstí. Podle statistik Hasičského záchranného sboru ČR jen v roce 2024 hořelo ve více než čtyřech tisících domácnostech, přičemž za stovkami těchto případů stály věci, které většina z nás běžně používá. Jedním z těchto spotřebičů je právě zmiňovaná rychlovarná konvice, která dokáže napáchat škody za statisíce až dokonce miliony korun.
K takovému případu došlo například v roce 2016 v Krupce, kde rychlovarná konvice způsobila požár v rodinném domě. Výsledek? Škoda za více než tři sta tisíc korun. O dalším případu pak informoval samotný Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. V Litoměřicích totiž došlo k obdobnému případu, kdy v bytě v sedmém patře panelového domu začala samovolně hořet rychlovarná konvice. To vše se odehrálo v noci a pokud by si požáru nikdo nevšiml, celý případ mohl dopadnout tragicky.
Jak Hasičský záchranný sbor upozorňuje na svých webových stránkách, nejde pouze o rychlovarnou konvici, ale obecně o všechny starší spotřebiče. Požár vám může způsobit klidně i lednice, rádio, žehlička nebo lampička. Požár však může vzniknout i v momentě, kdy elektrospotřebič špatně zapojíte: „Jedno z největších nebezpečí vzniku požáru spojené s užíváním elektrospotřebičů tvoří také samotné zapojení těchto spotřebičů za pomoci tzv. prodlužovací šňůry s více zásuvkovými výstupy,“ uvádí Hasičský záchranný sbor na svých webových stránkách.
Nejde jen o elektroniku
Nejsou to jen spotřebiče, které mohou v domácnostech způsobit požár, ale i chemikálie. A to zvlášť v momentě, kdy jsou špatně skladovány. V první řadě by měly být všechny chemikálie skladovány v původních obalech, na chladném a větraném místě, kam nemají přístup děti. Rozhodně byste je neměli zbavovat původního obalu a neměli byste je skladovat na teplých místech.
Pozor byste si měli dávat i na nabíječky a baterie, které by se rozhodně neměly pokládat na postel nebo pohovku. Už vůbec byste jejich služeb neměli využívat přes noc, kdy může dojít k jejich přehřátí a následnému požáru. Nejhorší jsou pak neoriginální adaptéry, které jsou sice levnější, ale často představují vyšší riziko přehřátí nebo zkratu.
Používáte staré spotřebiče?


