Chystáte se na houby? Dejte si pozor na to, které sbíráte. Existují druhy, za jejichž sběr vám může hrozit vysoká pokuta.
V období hlavní sezóny se lesy doslova hemží sběrači, kteří plní své košíky různými houbami. Zajímavé je, že letošní sezóna přitom začala mnohem dříve než obvykle a mnozí si už z lesa tahají desítky hub. Pokud i vy patříte mezi milovníky houbaření, je však důležité vědět, že si nemůžete z lesa přinést cokoliv, co si zamanete. Existují totiž houby, které jsou chráněny zákonem, a za jejich odnesení z lesa vám může hrozit klidně statisícové pokuty.
Houby, které se nevyplatí sbírat
Česká republika je národ houbařů a není žádným překvapením, že jich ročně nasbíráme několik tun. Zvlášť v dnešní digitální době je jejich sběr naprostá hračka. Existuje mnoho aplikací, stránek a skupin na sociálních sítích, ale i mnoho map, díky kterým můžete pravidelně sledovat jejich výskyt. Jednu z nich nabízí například i Český hydrometeorologický ústav, který pravidelně informuje o tom, kde houby rostou nejvíce. Je však potřeba si dávat pozor na to, které sbíráte, protože některé druhy jsou chráněny zákonem.
V první řadě je potřeba si říct, že v některých případech nezáleží ani tak na tom, jaké houby sbíráte, ale kde je sbíráte. Například v chráněných oblastech moc nepochodíte. K zákazu hub v těchto místech se vztahuje vyhláška č. 395/1992 Sb. a také zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pravidla jsou přitom jasná – sběr, trhání, vykopávání či poškozování hub v těchto oblastech je trestáno pokutou. Její výše se pak odvíjí od toho, jaký druh seberete nebo poškodíte.
Které druhy nesbírat
Jak redakce Událostí247 zjistila, mezi houby, které jsou na území České republiky zákonem chráněné, patří především druhy ohrožené úbytkem jejich přirozených stanovišť nebo vzácné exempláře. Mezi nejznámější patří hřib královský (Boletus regius), který zaujme výrazným růžovým kloboukem a žlutým třeněm. Tento druh je kriticky ohrožený a jeho sběr je přísně zakázán.
Dalším chráněným druhem je muchomůrka císařka (Amanita caesarea), která je sice v některých zemích považována za delikatesu, ale v Česku je její výskyt vzácný a podléhá ochraně. Překvapivě mnoho lidí ani neví, že ji nesmí sbírat, ačkoli je velmi nápadná a snadno rozpoznatelná. Kompletní seznam chráněných hub pak najdete přímo na Wikipedii, případně na webových stránkách Myko.
No a jak vysoké jsou pokuty? Za porušení zákazu sběru těchto druhů hrozí jednotlivcům pokuta až do výše 100 000 Kč, právnickým osobám pak až 2 000 000 Kč. Důležité je, že pokuta může být uložena i tehdy, pokud houby nebyly dále prodávány či šířeny, ale jen jednoduše odebrány z přírody.
Jak často chodíte na houby?


