Známá hračka z ČSSR se dá prodat za 235 000 Kč. Kdo ji má doma, neměl by ji v žádném případě vyhazovat

Některým lidem se možná doma skrývá bohatství, aniž by o tom věděli. Stačí mít na půdě schované staré věci z doby ČSSR.

i Zdroj fotografie: Jan Kameníček/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že mnohé staré věci z doby Československé socialistické republiky (ČSSR) mají pro sběratele dobových artefaktů vysokou hodnotu psaly Události247 již dříve. Velmi ceněné jsou například staré tuzexové poukázky, takzvané bony. Nejsou ale jediné. Vysoké hodnoty mohou dosáhnout i hračky pocházející z této doby.

Hračka z ČSSR může mít hodnotu statisíců korun

Web Aktuálně píše o nedávném prodeji hned několika hraček pocházejících z doby ČSSR. Vůbec nejvyšší částku však jeden sběratel dal za plastové autíčko Tatra 813. Ta se na nedávné aukci na portálu Aukro.cz vydražila za 235 tisíc korun. To je přitom částka, za kterou by si člověk mohl koupit ne plastové, ale reálné a zcela funkční auto.

iZdroj fotografie: Juan de Vojníkov/ Creative Commons / CC-BY-SA
Plastové Tatry patří k oblíbeným hračkám i v dnešní době

A v čem je toto plastové autíčko tak unikátní? Podle kurátora sbírky Muzea autíček na zámku v obci Příseka Roberta Švece za tím stojí kvalitní provedení a velikost Tatry, řekl pro server Aktuálně. Kromě již zaniklého družstva Dubena, které hračku vyrobilo, totiž žádný jiný výrobce v takovémto provedení autíčka nedělal. Na hodnotě pak Tatře přidává také fakt, že byla ve velmi dobrém stavu a s originální papírovou krabičkou. Pokud by tedy náhodou někdo měl tuto hračku doma, rozhodně by ji neměl vyhazovat. Může mu vydělat jmění.

Ceněné jsou i další hračky

Nejen předměty z doby ČSSR mohu dosahovat vysoké hodnoty. Sběratelé si cení i jiných hraček. Například Lega. Jak v minulosti psaly Události247, vybrané figurky se dají vydražit i za statisícové částky. Konkrétně bývají velmi ceněné třeba postavy Spider Mana. Jejich hodnota se může pohybovat okolo 200 až 300 tisíc korun.

Máte doma tyto hračky? V žádném případě je nevyhazujte. Dostanete za ně stovky tisíc korun

Částky za některé hračky se však mohou dostat až do milionů korun. Aktuálně se v americkém aukčním domě prodala jedna stará hračka za vůbec nejvyšší částku v historii. Byla to figurka Boby Fetta, postavy Hvězdných válek, pocházející ze 70. let. Sběratel za ni dal neuvěřitelných 525 tisíc dolarů, což je něco přes 12 milionů korun, píše web Novinky.

Máte doma schované staré hračky či jiné artefakty z doby ČSSR? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články