Máte doma tyto hračky? V žádném případě je nevyhazujte. Dostanete za ně stovky tisíc korun

Nejen mince či známky, ale také některé hračky jsou oblíbeným sběratelským a investičním předmětem. Některé z nich svým majitelům vydělají jmění.

i Zdroj fotografie: © Tomas Castelazo, www.tomascastelazo.com/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Sběratelství je oblíbený koníček mnoha lidí po celém světě. Zatímco někteří sbírají mince nebo známky, jiní mají v oblibě kurióznější předměty. Třeba staré plakáty nebo VHS kazety, jak psaly Události247. A na světě jsou i tací, kteří si potrpí na hračky, specificky stavebnici Lego. Ti, kteří nějakou takovou mají doma, by ji tak rozhodně neměli vyhazovat. Je totiž možné, že jde o vzácný kus, na jehož prodeji lze vydělat velké peníze.

Staré hračky mohou mít velkou cenu

Hračky jsou vyráběny především pro děti. Některé z nich, například Lego, se ale těší také pozornosti dospělých. Ti totiž v této legendární stavebnici vidí příležitost pro investice. Jak píše web Kupi, Lego se totiž postupně proměnilo v žádaný sběratelský předmět, který má díky tomu obrovský investiční potenciál.

Ihned se podívejte na poštovní známky, které máte u sebe doma. Za tuhle dostanete až 9 000 000 Kč

Ceněná však rozhodně není jen tak nějaká stavebnice. Lidé musí tyto hračky důkladně znát a vědět, které sady mají potenciálně vysokou sběratelskou hodnotou. Že v legu může být skutečně skryté jmění dokazují i závěry vědců moskevské HSE University. Podle nich roste hodnota lego stavebnic v průměru o 11 procent ročně, psal před 3 lety web Forbes.

Jaké Lego sady jsou ceněné?

Obecně to bývají tematické a limitované sady či figurky věnované konkrétním osobám. Zároveň, vyšší cenu mají logicky sety, které jsou nerozbalené. Jsou však i případy, kdy růst či pokles hodnoty nelze dost dobře předvídat. Příkladem je postavičky Chandlera ze seriálu Přátelé, jejíž cena po smrti herce této postavy, Matthewa Perryho, vzrostla o 232 procent, píše web Kupi.

iZdroj fotografie: Kapsuglan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé stavebnice Lego mají velkou hodnotu

A jaké hodnoty tedy tyto oblíbené hračky mohou dosáhnout? Například vybrané figurky Spider Mana se pohybují v řádu 200 až 300 tisíců korun, uvádí server FinTag. Populární jsou pak rovněž některé stavebnice s tématem Hvězdných válek. Pokud jsou v dobrém stavu či ideálně vůbec nerozbalené, lze je prodat za desítky tisíc korun, vyplývá z údajů webu Forbes.

Mimořádně ceněné jsou pak i zlaté figurky, kterých se navíc vyrobilo jen pár kusů exemplářů. Za jednu z nejcennějších je považována zlatá figurka humanoida C-3PO z Hvězdných válek. Loni v létě se vydražila za neuvěřitelných 4,3 milionu korun, uvádí web FinTag. A vydělat velké peníze mohou také majitelé figurky Boba Fetta z Hvězdných válek vyrobená ze 14karátového zlata. Podle serveru Kupi se v minulosti prodala za rekordní cenu 350 tisíc korun.

Máte doma staré stavebnice Lego? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články