O zavedení kratšího pracovního týdne se diskutuje již delší dobu. Někde tento koncept teprve testují, jinde už ho zavedli do praxe.
Jak jsme na Událostech247 informovali nedávno, experimenty se zavedením čtyřdenního pracovního týdne jsou v různých částech Evropy stále častější. Podle studie provedené ve firmách ve Velké Británii tento způsob pojetí pracovní doby významně zlepšil míru pocitu vyhoření zaměstnanců.
Zavádění změn je postupné
Také Polsko chce pracovní dobu zkrátit. Politik Włodzimierz Czarzasty ze strany Nowa Lewica navrhnul, že by mělo dojít k plošné změně pracovní doby, kdy by se pracovní den zkrátil na 7 hodin, jak Události247 zjistily na webu Business Insider. Zrealizování tohoto plánu by bylo postupné. Nejprve by se z pracovního týdne ubraly 2 hodiny, a až poté by se došlo na celkových 5 hodin. Návrh poslanec zdůvodnil tím, že práce by pro lidi neměla být jediným smyslem života.
Půlroční testování čtyřdenního pracovního týdne skončilo na podzim v Německu a spousta podniků, které se ho zúčastnily, bude kratší týden držet i nadále. Průzkum dělala společnost 4 Day Week Global, která se touto problematikou zabývá. Události247 dohledaly, že tato společnost se snaží pomoci firmám po celém světě k tomu, aby se kratší pracovní týden nebály zavádět. Podle jejího průzkumu se ukázalo, že u 66 procent zaměstnanců se snížil počet vyhoření. Lidé navíc dostávají stejný plat, jako když pracují 40 hodin týdně.
Ne v každé práci je kratší týden možný
Čtyřdenní pracovní týden mají také někteří zaměstnanci v České republice. Například v technologické firmě Phonexia v Brně – Králově Poli se po zkušebním roce rozhodli, že ve zkráceném pracovním týdnu budou pokračovat. „Pokud to práce dovoluje, proč ne, když pracujete v kanceláři a máte hotovo dřív než za 8 hodin. Jako zdravotní sestra ale tuto šanci nemám, je nás bohužel málo, a naopak pracujeme přesčasy,“ řekla Událostem247 paní Eva M. z Kolína.
Někde však zavádějí zcela opačný trend. V Řecku nedávno začal platit zákon, který lidem umožňuje pracovat šest dní v týdnu. Jak Události247 dohledaly na řeckém webu Greek reporter, na oplátku mají zaměstnanci finanční kompenzace. Za práci šestý den je jim vyplácen zaručený příplatek ve výši 40 procent své mzdy. Součástí zákona je i povinnost zaměstnance přijít do práce mimo plán, pokud ho zaměstnavatel požádá aspoň 24 hodin před začátkem směny.
Jak dlouhý pracovní týden máte ve vaší práci?


