Zavedená rutina, že musí lidé v práci trávit každý týden 40 hodin, pomalu ustupuje. Firmy postupně přicházejí na to, že to vlastně není potřeba.
O tom, že v posledních letech dochází k zásadním změnám v oblasti pracovního režimu, jsme na Událostech247 informovali již několikrát. Stále častěji se mluví o tom, že tradiční model pětidenního pracovního týdne by mohl být nahrazen kratší variantou. Tento trend už se začíná objevovat v praxi a mnohé firmy experimentují s volnějšími pátky nebo s možností práce z domova.
V některých firmách už kratší týden funguje
Jak redakce Událostí247 zjistila, v některých zemích je už čtyřdenní pracovní týden zaveden několik let. Hodně ho praktikují v Austrálii, Belgii nebo Rakousku. Posledně zmíněná země má dokonce nejkratší průměrný pracovní týden na světě, a to 35,5 hodiny. Firmy, které tento systém zavedly, věří tomu, že když bude mít zaměstnanec více volného času, vzroste tak jeho morálka a svou práci pak vykoná mnohem lépe.
Více času pro osobní život by chtělo také stále více lidí v Česku. V roce 2021 to podle studie o pracovním tempu v Česku společnosti Welcome to the Jungle bylo 87 procent. Ukázalo se navíc, že Češi jsou opravdoví pracanti. Ročně totiž napracují přes 100 hodin navíc, než je průměr v Evropské unii. Čtyřdenní pracovní týden by tak mohl být fajn řešením ve firmách, ve kterých by to náplň práce zaměstnancům dovolovala. Například v IT oborech a při kancelářské práci.
Za méně času v práci stejné peníze
Benefitem pro zaměstnance je při kratším pracovním týdnu nejen více volného času, ale také to, že za méně odpracovaných hodin dostávají stejné peníze, jako při odpracování klasického pracovního týdne. Musí však svou práci stihnout včas. Jak Události247 zjistily, v České republice mají tento trend například zaměstnanci brněnské firmy Phonexia nebo Resulticks a zavedla ho i společnost Digiskills. Spokojeny jsou prý zaměstnavatelé i jejich podřízení. Pracovní právo v ČR upravuje zákoník práce.
Psali jsme ale také o opačném trendu. Zavedli ho v Řecku a jde o šestidenní pracovní týden. Vláda tímto krokem reagovala na nedostatek pracovních sil, což je problém, který trápí řadu tamních firem. Řekové jsou přitom už teď jedním z nejpracovitějších národů v Evropě. V průměru v zaměstnání stráví 41 hodin týdně. To je nejvíce ze všech zemí Evropské unie a vysoko nad evropským průměrem, který činí 37,5 hodiny. Šestidenní týden ale v Řeku rozhodně není povinný. Funguje na bázi volitelnosti a po domluvě se zaměstnavatelem.
Jak dlouhý je váš pracovní týden?


