Ihned se podívejte na poštovní známky, které máte u sebe doma. Za tuhle dostanete až 9 000 000 Kč

Patřili vaši předci k milovníkům sběratelství zámek? Dost možná díky tomu máte doma poklad, aniž byste o tom věděli.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Známky jsou oblíbeným sběratelským předmětem. V dnešní době sice kvůli digitalizaci v reálném světě poštovních známek ubývá a mnozí již je prakticky nepoužívají. Nadšenci do filatelie však ve svém koníčku pokračují nadále. Některé vzácné kusy pak dosahují skutečně obrovských částek. Pokud máte staré poštovní známky doma i vy, podívejte se, zda mezi nimi náhodou není některá z obzvlášť ceněných. Můžete za ni dostat velké peníze.

Známky za miliony

Opravdu na ohromující se částky se v nedávné aukci v Praze vyšplhaly známky z poloviny 19. století. Blok 12 nepoužitých kusů první poštovní známky na světě, takzvané Penny Black z roku 1840, byl prodán za ohromujících 9,1 milionu korun, píše web Seznam Zprávy. Jde tak o vůbec nejdražší prodej zahraničního artiklu, který se v Česku uskutečnil.

iZdroj fotografie: Bohumil Heinz/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé staré známky mohou mít obrovskou hodnotu

To ale není všechno. Kromě Penny Black se v Praze vydražily i další zajímavé známky. A ačkoli hranici 9 milionů již neatakovaly, i tak se jednalo o vysoké částky. Prodala se například jedna z nejcennějších známek z české historie, desetikoruna s žilkovaným vzorem. Sběratel za ni dal téměř 1,9 milionu korun, dodává web Seznam Zprávy. A nového majitele získala i známka s pokusným tiskem emise Hradčany, která byla vydražena za téměř 800 tisíc korun.

Jaké další vzácné kusy se v minulosti dražily?

Události247 například psaly o dražbě mimořádně vzácné známky známé jako Český Mauritius. Její cena v aukci před 6 lety dosáhla 7,8 milionu korun. Loni se pak dražily i další české známky, informoval web iDnes. Čtyřblok s portrétem T. G. Masaryka z roku 1925 se prodal za 600 tisíc korun. Další zajímavý kus, známka původně z Rakousko-Uherska, která na sobě však má přetisk Pošta Československá 1919, se vydražila za 360 tisíc korun.

Máte doma tuto známou poštovní známku? Rychle se podívejte, její hodnota je neuvěřitelných 7 800 000 Kč

Z dalších historicky vysokých prodejů lze zmínit rovněž třeba známku s motivem hradu Křivoklát, o čemž informoval web Novinky. Na konci loňského roku za ni sběratel dal bezmála 1,8 milionu korun. Pokud tedy doma také máte schované staré známky, podívejte se, zda se mezi nimi neskrývá některý z obzvlášť vzácných kusů. Jak je vidět, hodnota některých z nich může být opravdu vysoká.

Máte doma staré známky? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články