Máte doma tuto známou poštovní známku? Rychle se podívejte, její hodnota je neuvěřitelných 7 800 000 Kč

Starší věci, které se nám doma povalují třeba jen tak na půdě, mohou mít nedozírnou hodnotu a vy na nich můžete vydělat velké peníze.

i Zdroj fotografie: Donald Trung / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme už dříve psali například o tom, že mezi českými platidly koluje několik vzácných kusů, za které jsou sběratelé ochotni zaplatit velké peníze. Nejcennější je desetikoruna z minulého století, která se vydražila za více než 600 tisíc korun. Upozornili jsme také na to, že někteří lidé mohou mít doma vzácný porcelán, o jehož vysoké hodnotě však nemají ani tušení. Jestli se jedná opravdu o sběratelský kousek, je možné zjistit podle značky.

Vydělat se dá téměř na všem

Vyplatí se také nevyhazovat zastaralé videokazety. Na Událostech247 jsme psali o tom, že v roce 2021 se tak například film Star Wars na VHS prodal za 57 600 dolarů , tedy za 1,27 milionu korun. Nejdražší VHS kazetou všech dob je pak originálně zabalené první vydání filmu Návrat do budoucnosti. Za kazetu dal fanoušek v aukci 75 tisíc dolarů, což je asi 1,65 milionu korun.

Spousta domácností má doma VHS kazety, které začínají mít obrovskou hodnotu. Reálné jsou i desítky tisíc korun za jednu

Psali jsme o tom, že za skutečně nebývalou částku se na londýnské burze vydražila velmi vzácná láhev skotské whisky Macallan z roku 1926. Její nový majitel za ni neváhal dát rekordních 2,2 milionu liber, což je v přepočtu asi 61,5 milionu korun. Byla destilována v roce 1926 a poté 60 let zrála v sudu, který původně sloužil pro sherry. Následně byla v roce 1986 stočena do pouhých 40 lahví, což z ní dělá exkluzivní zboží.

Čím je známka tak výjimečná

Nového majitele má také nejdražší československá známka. Říká se jí Český Mauritius. Jak píše web Poznat svět, její příběh začíná v roce 1919, po první světové válce, kdy Československo vzniklo jako samostatný stát. Známka měla původně hodnotu pouhých čtyř korun. Prošla ale proměnou, která z ní nakonec učinila nejvyhledávanější československou známku. To, co známku odlišuje, je obrácený přetisk. Známka původně rakousko-uherská s přetiskem Pošta Československa 1919 na žilkovaném papíře. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Za některé starožitné věci jsou sběratelé ochotni zaplatit opravdu astronomické částky

V roce 2018 se nejvzácnější československá známka po téměř 90 letech strávených v rukou sběratelů a znalců opět dostala do veřejné dražby. Nakonec český Mauritius našel nový domov ve sbírce anonymního investora, který učinil rekordní nabídku 7 800 000 korun. Psal o tom web Národní pokladnice. „Můj děda sbíral známky, jeho alba mám doma. Doteď mě ale nenapadlo zjišťovat, jestli tam nemá nějaký vzácný kousek. Asi to budu muset napravit,“ řekl Událostem247 pan Aleš ze Znojma.

Našli jste doma někdy něco vzácného? O vaše zkušenosti a zážitky se s námi může podělit v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články