Inspekce: Mrkve prodávané v obchodě ve Valašském Meziříčí jsou zdraví nebezpečné

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před závadnou mrkví původem z Polska, která obsahuje pesticidy.

i Zdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O záchytech Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) informujeme na Událostech247 pravidelně. Nedávno jsme psali třeba o jahodách z Kauflandu, které obsahovaly nebezpečné pesticidy. Konzumace tohoto ovoce ve větším množství je tak opravdu zdraví nebezpečná. V pořádku nebylo ani exotické ovoce liči z Kambodže. Jak jsme na Událostech247 psali, i to bylo napěchováno pesticidy.

Závadná zelenina z Polska

Kontroloři SZPI vyrážejí na kontroly poměrně často. V Ovocentru V+V ve Valašském Meziříčí se nedávno zaměřili na balenou karotku. Pokud jste si ji tam koupili a ještě ji máte doma, určitě ji nejezte. Tato mrkev totiž určitě vašemu zdraví neprospěje. Kontrola inspekce totiž prokázala, že v této potravině byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu. 

Češi toto sezónní ovoce milují. Teď se zjistilo, co doopravdy obsahuje. Už nikdy to nejezte, hazardujete s vlastním zdravím

Konkrétně se jednalo o balení o deseti kilogramech. Výrobek byl dovážen z Polska. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Není to však jediná závadná zelenina, kterou si zákazníci mohli v českých obchodech koupit. Letos se prodávala také kapusta z Portugalska, ve které byl překročen maximální limit reziduí pesticidu benzalkonium chlorid. Zákazníci ji mohli koupit v prodejně Jihočeská zelenina ve Vodňanech. 

Pesticidy doma

My zákazníci při koupi bohužel nepoznáme, že je ovoce plné pesticidů. A když to prokážou kontroly, je už většinou pozdě, takže asi nemá cenu se tím úplně stresovat. Pokud bych však toto ovoce nebo zeleninu kupovala pro malé dítě, asi bych radši zašla na farmářský trh, kde by měla být záruka, že bude zboží kvalitní,“ uvedla pro Události247 paní Amálie z Tišnova.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži potraviny by lidé neměli konzumovat

Pesticidy však nepoužívají jen zemědělci, ale můžete je mít třeba i u vás doma. I když zrovna nepěstujete ovoce či zeleninu, tyto škodliviny v sobě mají například hmyzí repelenty. Pokud doma máte dřevěnou podlahu, pak by mohla obsahovat pesticid Chromated Copper Arsenate, který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo, jak jsme psali na Událostech247 už dříve. Některé další běžné produkty také obsahují pesticidy. Jedná se například o některé druhy barev a několik bazénových chemikálií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články