Tuhle potravinu z Kauflandu máme doma všichni. Teď se o ní zjistily hrozné věci. Musíte to ihned vyhodit do koše, jinak si koledujete

Od mala nám říkají, jak je zdravé jíst zeleninu a ovoce. Ne vždy je to ale pravda, někdy to dokonce hraničí až s hazardem se zdravím.

i Zdroj fotografie: Manvydasz / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Koupit si v poslední době potravinu, která prošla kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce, není úplně jednoduché. Stále častěji totiž informuje o nadlimitním množství pesticidů. Na Událostech247 jsme psali například o exotickém ovoci liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu.

Jahody plné jedů

Pesticidy inspekce objevila také v bylinném čaji, který většina z nás považuje za zdraví prospěšný. Psali jsme o tom, že pyrolizidinové alkaloidy, které čaj obsahoval, mohly lidem přivodit vážné zdravotní problémy. Pokud totiž člověk pesticidy konzumuje spolu s jídlem, ukládají se v tlustém střevě. Upozornili jsme i na balení bílých fazolí, které prodávali v Tescu. Obsahovaly totiž téměř trojnásobně vyšší maximální limit reziduí pesticidu propoxur.

Tuhle oblíbenou zeleninu nikdy nejezte: Jde o zdraví. Známý obchodní řetězec nám to tajil, teď ovšem vyplavala pravda na povrch

Pokud máte rádi jahody, dávejte dobrý pozor na to, jaké si kupujete. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž v prodejně Kaufland v Blansku totiž objevila takové, které by lidé určitě konzumovat neměli. Konkrétně šlo o půlkilové balení v plastové vaničce dovezené z Německa. Ukázalo se totiž, že ovoce bylo plné pesticidů spinosad. Maximální limit byl překročený dokonce trojnásobně. „Dnes už se opravdu vyplatí ovoce a zeleninu nakupovat jen od farmářů a ne v obchodě,“ řekla Událostem247 paní Marie z Hodonína.

Zdravou alternativou je bio ovoce a zelenina

Účinky pesticidů na lidské zdraví se liší v závislosti na několika faktorech, tedy jejich složením, koncentrací atd. Psal o tom web Jak v kuchyni. Pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, tak mohou mít například negativní vliv na naši nervovou soustavu a v extrémních případech může dojít dokonce až k trvalému a nezvratnému poškození mozku. Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Zmíněné ovoce mělo v sobě pořádnou dávku pesticidů

Studie izraelských vědců dokonce prokázala jistou souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou, píše dále web. Pesticidy jsou také často spojovány s rakovinou a kožními problémy. I když je to paradox, nejvíce pesticidů obsahuje ovoce a zelenina. Známky pesticidů ovšem najdeme také v obilovinách. Jednou z možností, jak se pesticidům vyhnout, jsou bio potraviny, které se pěstují bez umělých chemikálií a hnojiv.

Kupujete si domů jahody i v zimním období? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články