Jak se jednou provždy zbavit malých černých mušek v květináči? Přinášíme návod

Malé černé mušky vypadají možná neškodně, pro rostliny ale prospěšné vůbec nejsou. Naštěstí není zas tak obtížné se jich zbavit.

i Zdroj fotografie: Anshad C P/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pěstování různých rostlin má v Česku své pevné místo a spousty příznivců a nadšených pěstitelů a zahrádkářů. Ostatně, již od roku 1957 zde funguje i svaz zahrádkářů a ovocnářů, jak redakce Událostí247 zjistila z jeho webu. Ti, jež s pěstitelstvím teprve začínají, pak možná zápasí s mnoha typickými obtížemi a nástrahami. Jednou z těch nejčastějších je výskyt malých mušek v květináčích pokojových rostlin. Přinášíme proto návod, jak se jich zbavit.

Jedná se o mušky smutnice

Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Zahradnictví Líbeznice, asi nejčastější druh mušek, který se v květináčích rostlin objevuje, jsou smutnice. Daří se jim zejména v hlíně, která je hodně vlhká. Smutnice se v ní totiž dokážou dobře množit. Nakladou larvy a ty se asi po 2 týdnech vylíhnou v malé létající mušky.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Zahrádkáři, pozor: V březnu 2025 vešel v platnost nový zákon. Za jeho neznalost se udělují masivní pokuty

iZdroj fotografie: AfroBrazilian/ Creative Commons / CC-BY-SA
Smutnice mohou být pro rostliny nebezpečné

Výskyt těchto mušek přitom není jen otravný, ale také může ohrožovat samotné rostliny. Larvy totiž mohou napadat kořeny rostlin. Následně může dojít ke žloutnutí a opadávání listů či dokonce odumření rostlin, jak jsme zjistili na webu Rostlinolékařského portálu Ministerstva zemědělství. To se ostatně podle informací redakce Událostí247 zejména začínajících pěstitelům často děje, aniž by tušili, že hlavní příčinou úhynu není jejich špatná péče o rostliny, ale právě tyto zákeřné mušky.

Mušek se lze zbavit více způsoby

Skoncovat s výskytem těchto mušek přitom není nic nemožného. Jedním z klasických způsobů je ručně odstranit vrchní vrstvu hlíny, kde se larvy nejčastěji vyskytují. Jak jsme dále ověřili na webu Deník, oblíbenou metodou je také vysušení hlíny v mikrovlnné nebo klasické troubě, díky čemuž škůdci zahynou. A cestou může být i nasazení parazitických hlístic, které larvy smutnic napadají a likvidují.

Varování: Za pěstování této rostliny na zahradě je pokuta až 500 000 Kč

iZdroj fotografie: Aaaatu/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokojové rostliny pěstuje mnoho Čechů

Pokud se vám tedy doma v květináčích tyto nepříjemné mušky objeví, rozhodně nepanikařte ani pěstování nevzdávejte. Podobní škůdci se čas od času vyskytnou u každého a mnohdy nemusí jít ani o chybu pěstitele. Klidně se může stát, že tyto larvy třeba dostanete spolu s darovanou rostlinou. Důležité je ale vědět, jak s nimi zatočit a jednou provždy se jich zbavit.

Už jste se s muškami smutnice někdy setkali? A jak jste se jich zbavili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články