Je Chorvatsko opravdu tak drahé, jak se říká? Odpověď jsme zjistili přímo pro vás

Turisté vracející se z nejoblíbenějšího prázdninového cíle Čechů nemají na otázku, zda je Chorvatsko přemrštěně drahé, jednotný názor.

i Zdroj fotografie: bogdan1971 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na to, že dovolená v Chorvatsku se letos Čechům výrazně prodraží, upozorňovaly Události247 již na začátku roku. Důvodem výrazného růstu cen je totiž nejen inflace, ale také přechod z kun na eura, který nastal právě od letošního roku. Odpověď na to, zda je Chorvatsko opravdu tak drahé, jak se říká, přinášíme v našem článku.

Zkušenosti turistů jsou různé

Zatímco někteří si skutečně stěžují na šílené ceny potravin i služeb, jiní situaci nevidí tak dramaticky. To ostatně potvrzuje také srovnání webu Blesk, podle kterého jsou ceny v Chorvatsku stále výrazně nižší než třeba na Mallorce, na řeckém ostrově Rhodos nebo v Praze.

iZdroj fotografie: trolvag / Creative Commons / CC-BY-SA
Do Chorvatska vyráží každoročně mnoho Čechů

Některé položky jako jsou třeba pohonné hmoty, dálniční poplatky nebo jídlo v supermarketech je pak podle webu Blesk cenově srovnatelné s Českem nebo alespoň s loňskými cenami. Podobné názory pak zní i ze sousedního Slovenska. V supermarketech jsou ceny levnější než na Slovensku a v restauracích to je všude tak, že blízko resortů jsou dražší, ale pár kilometrů dál je čevapčiči za 10 eur. A to jsme byli 3 km od Dubrovníku,“ cituje web Čas jednu ze slovenských turistek, která Chorvatsko letos navštívila.

Růst cen je znatelný

Přestože někteří jsou ve svých hodnoceních chorvatského zdražování střízlivější, plošné zvýšení cen asi popřít nelze. Týká se to především turisticky oblíbených míst, kde například půllitr piva může stát v přepočtu více než 100 korun a špagety i více než 300 korun, píše web Seznam Zprávy.

Chorvatsko čelí po vstupu do eurozóny velkému zdražování. Zasáhne i Čechy na dovolené

Nemálo lidí se tak letos rozhodlo, že kvůli vysokým cenám se již do Chorvatska nevydají. To ostatně pozorují i tamní provozovatelé restaurací či ubytování. Jak uvádí web TN, například hotely v oblíbeném letovisku Makarská měly do poloviny června o 25 procent méně hostů než loni. Že českých turistů v zemi ubylo potvrzuje také provozovatel kempu v městečku Pakoštane Viktor Stojčanič. „Čechů přijelo daleko méně než loni. Nahradili je ale Němci a Rakušané, takže mám plno z 80 procent,“ cituje podnikatele web iDnes.

Zdražilo se podle vás v Chorvatsku výrazně, nebo je růst cen v normálu? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články