Kvalita jogurtů v Česku je definicí tragédie: Je hned několik značek, kterým by se lidé měli obloukem vyhnout

Ačkoliv si zákazníci mají možnost přečíst složení jednotlivých produktů, ani to někdy nemusí být dostačující.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Jogurty jsou většinou považovány za zdravou potravinu. Jak jsme ale na Událostech247 psali před několika měsíci, existuje rovnou několik značek jogurtů, kterým by se zákazníci měli obloukem vyhnout. Jogurt by měl obsahovat bílkoviny, vápník a zdraví prospěšné bakterie. To ale některým výrobcům úplně nedochází.

Zahraniční jogurty jsou z principu kvalitnější

Řada jogurtů v obchodech obsahuje vysoké množství cukru. Cukr je pro výrobce levnější než samotná ovocná složka, proto se k této nezdravé variantě často uchýlí. Některé jogurty mohou obsahovat klidně až 15 gramů cukru na porci, což už je na jogurt slušná dávka. Řada tuzemských jogurtů je také obohacena o umělé přísady, jako různá barviva a aromata.

Jogurty v Česku mají tragickou kvalitu. Existuje několik značek, kterým by se lidé měli vyhnout

A tady nastává problém. Výrobci totiž v Česku mohou uvést, že jogurt je z nějakého ovoce, pokud obsahuje už pouze jedno procento daného ovoce. Zbytek mohou být klidně cukry, barviva a další nezdravé složky. Jak jsme psali minulý rok na Událostech247, v sousedním Slovensku mají výrobci povinnost, aby ovocné jogurty obsahovaly alespoň 4,5% podíl dané složky. Stejně tomu je i u německých a rakouských produktů, které se prodávají v tuzemsku pod stejnou značkou, ovšem s daleko horším složením.

Nemusí jít jen o nezdravé složení

To, že jsou některé potraviny v Česku definicí tragédie se často promítá na jejich ceně. Lidé tak mají možnost si vybrat mezi méně kvalitní potravinou, která je ale levnější, nebo mezi dražší, která obsahuje více zdraví prospěšných látek. Výrobcům se ale občas do jogurtů připletou i daleko horší věci, než jsou cukr a barviva. O takovém případu informovala na svém Twitteru RTV Jih. Před několika měsíci se zjistilo, že jogurt Kunín pohár mléčný dezert 150g obsahoval etylenoxid.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
To nejmenší, co mohou zákazníci udělat, aby eliminovali riziko nákupu nezdravých a škodlivých potravin, je přečíst si jejich složení. Ani to ale někdy nestačí

Jak přitom uvádí web Státní veterinární správy, i stopové množství této látky je pro člověka nebezpečné. V minulosti inspektoři zachytili pudinkové jogurty dovážené z Německa prodávané v tuzemsku pod značkou OMIRA. Některé z těchto dezertů v sobě totiž měly kovové úlomky. Ačkoliv výrobci chyby napravili, i přesto je s podivem, že se takovéto jogurty v českých obchodech prodávaly. Lidé by měli být při nákupech obezřetní, aby si náhodou nezakoupili zdraví nebezpečnou potravinu.

Co si o kvalitě jogurtů v Česku myslíte vy? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články