Je to tady: Stát z nás jde vyždímat obrovské sumy peněz. Nebylo by rovnou lepší, kdybychom jim dali rovnou všechny naše úspory?

Valí se na nás další zdražování. Města a obce se rozhodly, že už brzy si za některé věci připlatíme skoro všichni.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Města a obce začaly avizovat zdražení některých služeb. Jak upozornil web TN, navýšení přijde většinou už na začátku září. Jde hlavně o svoz odpadu, ale také parkování nebo městskou autobusovou dopravu. Kolik lidé platí za odpad si obecní zastupitelé stanovují sami, a to místní vyhláškou, připomíná web iDnes. Města uvádí jako důvod zdražování rostoucí náklady a úsporná opatření státu.

Za popelnice až tisícovka ročně

Některá města se rozhodla, že zdraží služby. Například v České Lípě se zvednou poplatky za parkování v centru města o 10 korun. Ke zdražení došlo po sedmi letech, píše TN. Opatření začne platit od září. Tamní občané si nově zaplatí také za svoz odpadu, což teď nemuseli dělat 14 let. Podle zatím neschváleného návrhu by měl poplatek činit 960 korun za osobu na rok a byl by tak vyšší, než je třeba v sousedním Novém Boru nebo v Liberci.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Svoz odpadků je ve většině měst a obcí zpoplatněn ročním poplatkem

Například v Brně lidé za popelnice platí ročně 670 korun. Před několika lety to byla pětistovka. Zdražení zatím tamní radnice neavizovala. Obyvatelé Děčína si zase připlatí za cestování městskými autobusy. Nárůst cen je okolo osmi procent. Tamní dopravní podnik tak reaguje na vyšší provozní náklady, píše TN. V Praze by se MHD zdražovat neměla, i když se třeba cena ročního kuponu neměnila osm let a stojí 3650 korun, píše web Deník.

Zdražení jízdného o několik stovek

Zdražování jízdného chystají i další města, jako je Zlín, Olomouc, Liberec, Most nebo Litvínov. S výjimkou Liberce k tomu dojde ještě během tohoto podzimu. Liberec by jízdné zvedl až příští rok. Informoval o tom web Seznam Zprávy.Tady je vidět ten boj o ochranu klimatu a podobné bláboly v praxi. To jsou pořád emisní povolenky, ekologické daně a podobné blbosti, ale jak jde o MHD zdarma, které by dokázalo výrazně snížit počet aut ve městech, to najednou nejde,“ řekl Událostem247 Milan Koubek z Prahy.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Za jízdu hromadnou dopravou si lidé ve většině českých měst taktéž připlatí

Například v Olomouci cena měsíčního kuponu pro dospělé vzroste z 350 na 400 korun, čtvrtletního z 900 na 1000 korun a ročního z 2 950 korun na 3 200 korun. V dubnu 2020 přitom dopravní podnik celoroční jízdenku o 250 korun zlevnil, aby lidi motivoval k jejich nákupu. Psal o tom web iDnes. Peníze navíc chce dopravní podnik využít na pořízení nového odbavovacího systému a smart technologií.

Stát si na pohled i takto mírnými zdraženími přijde na slušné částky. Vše z peněženek občanů. Jeden by se dokonce mohl zeptat, zda kvůli neustálému zdražování by nebylo lepší, abychom státu rovnou dali všechny naše úspory a měli bychom svatý klid.

Co si o tom všem myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články