Máte účet u známé české banky? Zpozorněte, jediné kliknutí vás připraví o všechny peníze na bankovním účtu. Je to vážné

Nebezpečí podvodu číhá v dnešní době skutečně na každém roku. Kromě sociálních sítí či e-shopů můžete podvodníkům naletět i při přihlašování do banky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních několika letech se podvody na internetu množí skutečně tryskovou rychlostí. Podvodníci přitom útočí nejen na zákazníky e-shopů či klienty mobilních operátorů, ale klidně i bank, jak psaly Události247. Například na konci loňského roku obrali o velké peníze mnoho klientů banky Moneta Money Bank. A tyto praktiky bohužel neustávají. Zjistěte, na klienty které banky zaútočili podvodníci tentokrát.  

Pozor na podvodné SMS zprávy

Web Novinky například nedávno informoval o sofistikovaných podvodech, které zaznamenala banka ČSOB. Tito podvodníci používají kombinaci hlasového automatu, falešné SMS, a dokonce i napodobeného bezpečnostního experta. „Zazvoní vám telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za vaši banku s upozorněním, že vaše mobilní aplikace potřebuje update, a pokud ho chcete provést, máte stisknout ‚jedničku‘,“ uvedli pro web Novinky bankéři z ČSOB.

Každému, kdo má účet u jedné známé banky, hrozí, že v 1 sekundě přijde o všechny peníze. Na bankovním účtu vám zůstane přesně 0 Kč

Následně jsou uživatelé přes SMS zprávu vedeni ke stažení nové verze aplikace. Tato textovka je však podvodná a odkazuje na falešnou webovou stránku, která imituje bankovní web. Díky tomu se podvodníci snaží získat přihlašovací údaj k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Může tak stačit pouhé jediné kliknutí na tyto stránky a rázem mohou lidé přijít o všechny peníze na bankovním účtu.

Na pozoru by měli být i klienti jiné banky

Před pár měsíci se totiž do nebezpečí dostali mnozí klienti Fio banky. Jak banka uvedla na svém webu, jednalo se o podvodné SMS zprávy, které se v klientech snaží vzbudit dojem, že jejich bankovní účet je ohrožen napadením. Ve skutečnosti jde ale o klam, jehož cílem je vylákat z lidí jejich citlivé údaje. „Kliknutí na odkaz, který v SMSce najdete, může Váš účet vystavit útokům podvodníků, kteří z něj budou chtít odčerpat Vaše peníze,“ upozorňuje banka na svém webu.

iZdroj fotografie: Moneta Money Bank/ Creative Commons / CC-BY-SA
V ohrožení v minulosti byli i klienti Moneta Money Bank

Postup, jakým podvodníci na nic netušící klienty té či oné banky útočí se sice může lišit. Cíl je ale stejný, tedy získat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a následně ovládnout bankovní účty obětí. Pokud tedy u některé zmíněné banky máte účet, dejte si na to dobrý pozor.

U jaké banky máte svůj účet vy? A setkali jste se někdy s podobnými podvody? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články