Jedna klíčová potravina najednou astronomicky zdražuje. Budeme si ji už brzy muset odepřít?

O tom, co opět zdražilo slyšíme ze všech stran skoro každý den. Teď se však skokově zvedá cena důležité základní potraviny.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Žebříčku potravin, které nejrychleji zdražují, vévodí brambory. Jejich cena od května narostla o čtyři koruny na 24,50 Kč. Upozornil na to web Seznam Zprávy. Český statistický úřad zveřejnil nová data k inflaci za červen. Ve zdražení potravin jasně vedou právě brambory. Jejich cena se zvýšila o 22,1 procenta a jsou nejdražší od roku 2019.

Snížení cen nehrozí, spíš naopak

Na vysoké ceně brambor má velký podíl počasí. Chladno na jaře, sucho na začátku léta a vydatný déšť v uplynulých týdnech zemědělcům moc nepomáhají. Jak píše web CNN Prima News, malé výnosy očekávají především právě pěstitelé brambor. Ceny vyšroubovala také vysoká poptávka, ale velmi malá nabídka v obchodech. „V jarních měsících na rozdíl od minulých let nebyly k dispozici žádné brambory z loňské sklizně,“ citují Seznam Zprávy předsedu Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka.

iZdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
Cena brambor v obchodech je několik posledních měsíců astronomická

Ten si také myslí, že ceny brambor porostou i nadále. Kromě loňské horší úrody, pozdní výsadby a sucha podle něj existuje ještě jeden důvod, proč základní potravina tolik zdražila. „Přidala se do toho horší kvalita sadby, která se připíše do nižších výnosů v letošním roce a dá se očekávat vyšší cenová hladina do příští sklizně,“ vysvětlil Králíček pro Seznam Zprávy. „Byla jsem dnes v Tescu a kilo brambor tam mají za 30 korun, to je neskutečné. S mým důchodem pro mě za chvíli budou brambory jako kaviár,“ řekla Událostem247 Miroslava Kaušková z Miroslavi.

Brambory plné vitamínů

Ještě loni Češi kupovali kilo brambor v průměru za 15 korun. Teď je cena o 10 korun vyšší. Podle pěstitelů by mohla mírně klesnout na podzim, kdy se sklidí pozdní brambory, psal web CNN Prima News. Nejsou to však jen brambory, které o tolik zdražily. Události247 nedávno informovaly o tom, že zdražila také další velmi oblíbená a důležitá zelenina. Mrkev se aktuálně v obchodech prodává za téměř 40 korun za kilogram. Obchodní přirážka u této zeleniny je tak 200 procent. V roce 2010 stál přitom jeden kilogram mrkve okolo 20 korun.

Prodejci zkouší, co jim ještě zaplatíme: Oblíbená zelenina brutálně zdražila. Bude už jenom pro bohaté?

Web Fresh Prima připomíná, že každý Čech sní za rok okolo 65 kilogramů brambor. Jsou navíc velmi zdravé. Jedna porce brambor, tedy asi 100 gramů, obsahuje okolo 20 mg vitamínu C, což je třetina doporučené denní dávky. U raných brambor je to dokonce dvojnásobek. Kromě „céčka“ jsou v bramborách i vitamíny B1 a B6, a také hodně vlákniny. Jedna porce má jen 78 kcal, takže jsou dietnější, a přitom nutričně významnější než těstoviny nebo rýže, dodává web.

Co si o stávající ceně brambor myslíte vy? Kupujete je i přesto, že jsou momentálně drahé? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články