Prodejci zkouší, co jim ještě zaplatíme: Oblíbená zelenina brutálně zdražila. Bude už jenom pro bohaté?

V obchodech se rapidně zvýšila cena zeleniny, kterou používá snad každá domácnost. Obchodníci asi spoléhají na to, že ji prostě potřebujeme.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na to, že se ceny jídla neustále rostou, si už většina lidí zvykla. Že se ale v obchodech prodává obyčejná mrkev za téměř 40 korun za kilogram, to už je trošku moc. Obchodní přirážka u mrkve je tak 200 procent. Upozornil na to web CNN Prima News. Ekonomové však tvrdí, že takto extrémně vysoké přirážky nejsou tak časté.

Supermarkety na zákazníky neberou ohled

Všichni si jistě pamatujeme na to, že na jaře byl mrkve nedostatek, a proto se cena za kilo pohybovala okolo 40 korun. Přišla však nová sklizeň a čeští zelináři tuto zeleninu prodávají do obchodů za 15 korun, píše dále CNN Prima News. Problém je v tom, že supermarkety ceny i přesto stále drží vysoko, i když by nemuseli. Ještě minulý rok se přitom mrkev prodávala skoro o polovinu levněji než teď.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny některých druhů ovoce a zeleniny trhají své historické rekordy

Nad extrémně vysokou cenou mrkve a obchodní přirážkou se podivuje také ministr zemědělství Marek Výborný a zákazníkům radí, aby takovou cenu rozhodně neakceptovali a mrkev prostě nekupovali. „Trh je střetem nabídky a poptávky a myslím, že tohle je pro řetězce jasný vzkaz, aby šly s cenou dolů. Nemohu určovat ceny mrkve jako ministr zemědělství, ale ten můj neformální tlak bude pokračovat,“ uvedl ministr pro CNN Prima News.

Nižší ceny nečekejme, říká odborník

Srovnání cen mrkve přinesl například web Kurzy. V roce 2010 stál kilogram okolo 20 Kč. Cena se s menšími odchylkami držela do roku 2022. Pak vystřelila na současných 40 Kč a stále se drží. „Je to hnus ty ceny, abych i s prominutím za blbou mrkev dala tolik peněz, to ji radši už z principu nebudu používat,“ řekla Událostem247 Vlasta Peterková z Příbrami s tím, že jí dá občas pár kousků na polévku sousedka, která má zahradu a mrkev pěstuje. Zůstává tak otázkou, zda mrkev bude do budoucna jenom pro pěstitele a boháče, nebo se dočkáme alespoň nějakého zlevnění.

Oblíbená zelenina v obchodech prudce zdražuje. Zlevňovat nebude. Udělejte si zásoby, dokud je čas

Cenové rekordy letos láme také cibule, informovali jsme před na Událostech247. Zatímco loni se i přes výrazné zdražení v květnu prodávala za 21 korun za kilogram, letos už stála podle údajů Českého statistického úřadu 38,26 koruny za kilogram. Meziročně tak zdražila o 82 procent. Psal o tom web iDnes. Snížení cen by podle expertů zákazníci očekávat neměli. „Jestliže se na trhu objeví čerstvá, a tedy i kvalitnější zelenina, je spotřebitel ochoten si připlatit. Myslím si, že ceny zeleniny budou spíše stabilizované,“ uvedl agrární analytik Havel.

Co si myslíte o ceně zeleniny v Česku vy? Přijde vám přiměřená její kvalitě? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články