Jedna skupina Čechů bude mít v roce 2024 nárok na tisíce korun měsíčně od státu. Kdo se neozve, ten peníze nedostane

V dnešní době se opravdu hodí každá koruna. Lidé by proto měli myslet na to, že jim může pomoci i stát.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Pokud máte vyšší náklady na bydlení a menší příjmy, možná se právě vás týká poskytnutí příspěvku na bydlení. Na tento příspěvek má nárok každá domácnost, která na bydlení vydá víc než 30 procent svého příjmu. Stát jim pak dá peníze právě na to, co oněch 30 procent přesahuje. Příjmy lidí tvořících jednu domácnost se sčítají, na jednu nemovitost se dá žádat o jeden příspěvek. Vše přehledně sepsal web Ministerstva práce a sociálních věcí.

Jak a kde požádat o peníze

Žádost je teď navíc zjednodušená a příspěvek získáte rychleji. Je možné o něj zažádat až 3 měsíce zpětně. Jeho průměrná výše je 4 100 korun měsíčně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Požádat mohou lidé, kteří žijí v nájemním bytě v nájmu nebo podnájmu, v družstevním bytě nebo ve vlastním, radí web Peníze. Rozhodující je, kde skutečně bydlí. Trvalé bydliště v tomto případě není důležité.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Příspěvek na bydlení se často pohybuje v tisících korun za měsíc

Žádost o příspěvek na bydlení lze podat na místně příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa skutečného pobytu oprávněné osoby. Nejčastěji lidé žádají online prostřednictvím identity občana, osobně nebo na podatelně příslušného kontaktního pracoviště. Orientační kalkulačku výše příspěvku a podrobný video návod je k dispozici na webu MPSV, kde jsou i formuláře ke stažení.

Kdo příspěvek nedostane

Od prosince 2023 jde o příspěvek na bydlení požádat elektronicky, a to přes takzvanou klientskou zónu Jenda (Jednoduše na dávky). Do žádosti se počítají čisté příjmy, tedy jejich průměr za kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém lidé žádají. Kalendářní čtvrtletí jsou leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. „O příspěvek jsem takto elektronicky žádala, přijde mi to lepší, než stát celé dopoledne ve frontě na úřadu,“ řekla Událostem247 paní Marie z Brna.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Příspěvek na bydlení je v Česku už známou formou státní pomoci

Lidé, kteří žijí v nebytovém prostoru nebo třeba v azylovém domě, příspěvek na bydlení nedostanou a budou muset hledat mezi jinými dávkami. Z těch určených konkrétně na bydlení by to mohl být i doplatek na bydlení, což je jedna z dávek v hmotné nouzi, radí dále web Peníze. Účelem doplatku na bydlení je vyrovnání odůvodněných nákladů na bydlení v případě žadatele, který není ani přes maximálně úsporný způsob života schopen tyto náklady hradit z vlastních zdrojů.

Pobíráte příspěvek na bydlení? Podělte se o to s námi v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články