Právě se stalo: Jedna skupina Čechů přišla o velkou část svého důchodu

Čeští senioři si v posledních měsících zvykají na to, že vláda k nim už není tolik štědrá, jak byli zvyklí dříve.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, součástí loňských změn v důchodovém systému, které vláda prosadila, byla i změna valorizačního mechanismu. Zatímco dříve se penze každý rok v lednu navyšovaly o meziroční inflaci a polovinu růstu reálných mezd, nově důchody rostou o meziroční inflaci a třetinu růstu reálných mezd.

Opatření zavedla nová vláda

To také způsobilo, že důchod Čechům roste pomaleji. Letos v lednu se jim například penze zvýšily v průměru pouze o 360 korun, jak psaly Události247. Průměrně tak důchod přesáhl hranici 20 tisíc korun, konkrétně činil 20 600 korun měsíčně. Příští rok to nejspíš nebude o moc lepší. Podle odhadů ministerstva práce by měl průměrný nárůst představovat 433 korun. To je pouze o 73 korun víc než letos v lednu a pro některé seniory to nejspíš nebude dostatečné.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vláda některým Čechům nedávno snížila důchody

Teď se však jedna skupina obyvatel naopak dočká snížení důchodů. Vysocí a významní představitelé minulého režimu totiž mají od března 2024 nižší starobní důchody. Jak píše web České důchody, jde o opatření, které prosadil ministr Marian Jurečka a poslanci ho schválili na konci roku 2022. Krácení důchodu se dotkne těch, kteří v období 25. února 1948 až 17. listopadu 1989 působili ve vysokých politických a dalších státních funkcích. Za každý započatý rok práce v této funkci se jim sníží procentní výměra důchodu o 300 korun.

Jak krácení probíhá

Konkrétně se počítá vždy započatý cyklus 365 dnů, kdy byl daný člověk představitelem takové funkce. Například 370 dnů bude znamenat dva roky a tedy dvě krácení, což je dohromady 600 korun. Výše krácení je omezena tak, aby důchod neklesl pod úroveň 18 674 korun, píše dále web. Pokud už někdo starobní důchod pobíral, proběhlo krácení procentní výměry od splátky v březnu 2024. U nových důchodců se nejprve vypočte plný důchod a až pak se procentní výměra zkrátí.

Zjistilo se, o kolik stát českým seniorům zvýší důchod. Lidé jsou překvapeni

Z dosud žijících osob by se opatření mohlo týkat například Mariana Čalfy nebo Jaromíra Žáka, kteří před rokem 1989 působili jako vládní ministři. O tom, jestli pobírají český důchod, ale nejsou dostupné informace. Takže není možné říct, jaký konkrétní dopad na ně bude zákon mít, připomíná web České důchody. „Mně je tohle tak nějak jedno, ona ta částka zase není až tak vysoká a myslím, že zrovna tito lidé mají docela úspory,“ řekla Událostem247 paní Antonie z Tišnova.

Přijde vám podobný krok ze strany státu správný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články