Jedna z nejoblíbenějších věcí v obchodech brzy brutálně zdraží. Ještě je čas udělat si zásoby

Zdražování potravin v Česku nemá konce. Aktuálně se týká věci, na kterou mnozí Češi nedají dopustit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zdražování postihlo v posledním roce prakticky všechno. Inflace prudce zvedla ceny služeb, bydlení i produktů včetně veškerých potravin. A růst cen evidentně není u konce, neboť aktuálně oznámily zdražování další velké firmy. Z toho pro lidi vyplývá jednoduchý fakt: jedna z nejoblíbenějších věcí v obchodech brzy brutálně zdraží.

Mnozí Češi zapláčou

Zdraží se totiž pivo, oblíbený alkoholický nápoj mnoha lidí. Již od začátku října zdražil své produkty Plzeňský Prazdroj, jak informovaly Události247. A nyní se přidala i konkurence. Konkrétně se k tomuto kroku uchýlil Budějovický Budvar, který ceny zvýší o 5 až 8 procent, píše web České noviny. A to ještě letos. „V hospodách zdražujeme od 1. 11. a v maloobchodě od 1. 12. Do zákaznických cen se to pravděpodobně projeví se zpožděním,“ cituje web ČT24 ředitele pivovaru Petra Dvořáka.

iZdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
Po pivovaru Plzeňský Prazdroj budou zdražovat také další pivovary

Dalším pivovarem, který své ceny zvýší je pak Bernard. Ten plánuje změny uvést v platnost v polovině října. Pivo zde zdraží zhruba o 5,5 procenta, což pro zákazníky bude představovat nárůst ceny o korunu na lahev, upozorňuje server České noviny. Ti, kteří ještě chtějí využít výhodných cen a nakoupit si piva do zásoby, tak mají nejvyšší čas.

Pivo zdraží letos i příští rok

Aktuální zvýšení cen většina pivovarů svaluje na již zmíněnou inflaci. Ta způsobila, že rostou prakticky veškeré náklady. Více peněz potřebují třeba na nákup surovin, obalových materiálů či na výplaty mezd zaměstnancům, uvádí web iDnes.

Pivo za 150 korun? Fialova vláda přišla s nápadem, který Čechy zruinuje

Dá se však očekávat, že ceny piva porostou i příští rok. A to bez ohledu na inflaci a další výdaje. Vláda totiž plánuje zvýšit daň z přidané hodnoty u piva na 21 procent, jak informovaly Události247. A to oblíbený nápoj logicky zdraží. „Pivo patří k nejméně maržovým produktům, takže nemyslím, že mají hospodští velký prostor, aby část navýšení DPH vzali na sebe. Proto se dá předpokládat, že z valné většiny toto navýšení DPH bude přeneseno na spotřebitele – zákazníky restaurací,“ dodal pro web ČT24 ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Kolik peněz byste byli ještě ochotni zaplatit za čepované pivo? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články