Tohle konzumuje doslova každý Čech: Od 1. října 2023 všechno skokově zdraží. Stihnete si udělat zásoby?

Pivo patří mezi nejoblíbenější a nejvíce konzumované nápoje v Česku. Jeho milovníci si teď ale sáhnou o dost hlouběji do kapsy.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Na to, že se neustále zvedají ceny prakticky všeho, jsme si už zvykli. Dražší je bydlení, energie nebo pohonné hmoty a také potraviny. Teď lidé zaplatí víc peněz i za pivo. Plzeňský Prazdroj, který je největším českým pivovarem, totiž oznámil, že zdraží od 1. října většinu produktů téměř o šest procent. Upozornil na to web CNN Prima News. Milovníci piva by tak neměli váhat a měli by si udělat zásoby, dokud to jde. O zdražování piva v Česku jsme v minulosti několikrát informovali i na Událostech247.

Jiné pivovary zdražování zatím nechystají

Pivovar skokově zdraží téměř všechno. Nejvíce se zvednou ceny u balených piv, a to v průměru o 1,50 koruny na půllitr. O něco méně podraží čepovaná piva, u kterých se zvýší cena o korunu. Za zdražením jsou podle vedení firmy trvale rostoucí náklady na energie, obaly a dopravu. Pivovary Budvar a Staropramen pro web České noviny uvedly, že zatím ceny nemění. Loni v říjnu zdražil Prazdroj většinu produktů zhruba o osm procent, v průměru o 1,70 koruny na půllitr. 

Ze dne na den podražila jedna z nejoblíbenějších českých potravin. Boháčům to nevadí, chudí ji budou muset oželet

Změny se dotkly balených i čepovaných piv všech značek – Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell. Pivovar to tehdy zdůvodnil prudce rostoucími náklady na energie i obaly. Loni zdražil pivo i v dubnu v průměru o korunu na půllitr, dodává CNN Prima News. Pivovary v roce 2022 uvařily 20,55 milionu hektolitrů piva, to je meziročně o 950 tisíc hektolitrů více. Zvedla se také spotřeba piva na jednoho obyvatele ze 129 litrů na 136 litrů za rok, píší České noviny.

Ceny rostou pomalu, ale jistě

Češi pivo milují a výrobci i prodejci proto spoléhají na to, že si tento nápoj budou kupovat i přes neustále se zvyšující ceny. Pražské restaurace v červenci prodávaly půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 koruny. Loni to bylo 58,80. Meziročně se tedy cena zvýšila o více než devět procent. Po zvýšení DPH na točené pivo by tak cena mohla příští rok překročit 70 korun, píší dále České noviny.

iZdroj fotografie: Pudelek (Marcin Szala) / Creative Commons / CC-BY-SA
Je obecně známo, že nejen točené pivo Češi doslova milují

V celé České republice činila v červenci průměrná cena 54 korun, zatímco loni ve stejném období to bylo 49,80. Cena se tak zvýšila o více než osm procent. V Brně stojí půl litru piva okolo 60 korun. „Je to hrozný, jak se všechno zdražuje. Ještě loni stál půl litr Plzně 50 korun. Už to se mi zdálo drahé. Jenže to je jako s cigaretami, krabička už stojí přes stovku a stejně si to člověk neodepře, alespoň jednou za čas,“ řekl Událostem247 Michal Souček z Brna.

Pijete pivo? Pokud ano, preferujete spíše točené, nebo si kupujete ve skle, případně v plechu na doma? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články