Jedné skupině Čechů hrozí, že už brzy přijdou o práci. I vám?

Lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce, musí počítat s velkými změnami. Začaly platit od 1. října tohoto roku.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Změny v legislativě přiměly některé firmy k přehodnocení strategií ohledně smluv a zaměstnanců. Řada z nich teď proto zvažuje snížení uzavírání počtu dohod o provedení práce, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Firmy proto plánují dohodáře propustit, protože se jim už nevyplatí, a přerozdělit práci mezi stávající zaměstnance nebo najímat externisty na živnostenský list. 

Co všechno se mění?

Lidé, kteří pracují na dohodu, od října získali nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci, včetně náhradního volna. Zaměstnavatel také musí tyto pracovníky informovat o průběhu práce a sdělovat jim harmonogram práce nejméně tři dny dopředu, pokud se nedohodnou jinak, upozornil web Peníze. Pokud dohodář pracoval pro zaměstnavatele v předchozích dvanácti měsících aspoň 180 dní, může ho písemně požádat o přechod na klasickou zaměstnaneckou smlouvu. 

iZdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
Řadě firem se už dohodáři do budoucna nevyplatí

V případě, že to zaměstnavatel odmítne, musí žadateli písemně sdělit důvod, proč žádosti nevyhoví. Velkou změnou je to, že má dohodář od 1. ledna 2024 nárok na řádnou dovolenou, připomíná web Peníze. Bude se vypočítávat tak, jako by pracoval na poloviční úvazek. Za odpracování každých 20 hodin vznikne nárok na asi jednu a půl hodiny dovolené. Pokud dohodář dovolenou nevyčerpá, po skončení domluvené práce mu bude muset zaměstnavatel vyplatit náhradu.

Kvůli novele přijdu o peníze, říká žena na mateřské

Zaměstnavatel musí také poskytovat zaměstnancům na home office náhradu prokazatelných nákladů, jako je elektřina, plyn nebo voda. Obě strany se však musí dohodnout, že tyto náklady budou propláceny. Pokud dohodnou náhradu, půjde o hodinový paušál, který teď činí 4,60 korun na hodinu, píše web Alveno. DPP i DPČ mají nově nárok na volno v případě překážek v práci, kterými nejčastěji bývá lékař, svatba nebo pohřeb. Za tohle volno jim však nenáleží náhrada.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práci na dohodu vykonávají často matky na mateřské, studenti a penzisti

Přizpůsobení se novým pravidlům se dotkne více než 250 tisíc podniků a firem. Jak Události247 informovaly už dříve, firmy využívají dohodáře pro práci, která nevyžaduje příliš vysokou kvalifikaci. Takto pracovat mohou například ženy na mateřské dovolené, studenti nebo senioři. Ti všichni teď mohou o práci přijít. „Jsem na mateřské dovolené a pro jednu firmu zařizuji distribuci reklamních letáků. Minulý týden mi oznámili, že na konci roku musím skončit, právě kvůli této novele,“ řekla Událostem247 paní Eva z Mrákotína.

Jakou máte v práci smlouvu? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články