Ještě jste si neudělali zásoby? Jedna důležitá potravina brzy brutálně zdraží. Kdo nenakoupí teď, bude obrovsky litovat

Podle posledních informací se ceny některých potravin šplhají nahoru doslova astronomickým tempem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celosvětová situace s nedostatkem některých surovin k výrobě potravin se očividně zdaleka neuklidnila. V druhé polovině letošního roku se klidně můžeme setkat s prudkým nárůstem cen hned několika potravin. Indikátorem takového trendu může být například rýže, u které by si lidé, pokud mohou, měli udělat zásoby, než toho budou litovat. Očekává se totiž, že už brzy brutálně podraží.

Indie, největší světový vývozce rýže, zakázala její export, informoval před nedávném server Novinky. Omezení se týká všech druhů bílé rýže, s výjimkou jedné odrůdy – basmati. Neobvyklý krok exportního giganta je motivován nedostatkem na tamním trhu a následným rychlým nárůstem cen, které za poslední rok vzrostly o více než 11 %, což je pro základní potravinu v indických domácnostech opravdu značné.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Zdražit mohou brzy i další potraviny

Nedostatek důležité potraviny je důsledkem špatné úrody způsobené silnými dešti. Analytici podle agentury Reuters navíc varují, že to může mít vážné dopady nejen na cenu rýže, ale i dalších potravin. Svět se navíc už delší dobu potýká s problémem týkající se pšenice.

Rusko zrušilo tzv. obilné dohody, což umožňovalo vývoz ukrajinských zemědělských produktů z přístavů. Na tuto zprávu reagovaly trhy okamžitým zvýšením ceny pšenice, což může podle deníku The Guardian vést k další krizi. Zvyšování cen některých potravin se na nás tak očividně valí ze všech stran.

Oblíbená zelenina v obchodech prudce zdražuje. Zlevňovat nebude. Udělejte si zásoby, dokud je čas

Nedávno jsme navíc na Událostech247 informovali o zdražení zeleniny. Letošní enormní sucho v jižní Evropě totiž zapříčinilo, že na pultech českých obchodů postupně zdražuje cibule a mrkev. Jejich úroda se v řadě oblastí snížila až o čtvrtinu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články