Každému řidiči, který v kufru auta něco vozí, hrozí pokuta 40 000 Kč. I vám? Policie se s vámi mazat nebude

Pokud řídíte auto, už jste nejspíš aspoň jednou v životě dostali od policie pokutu. Jsou to však zbytečně vyhozené peníze.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Některé sankce jsou navíc docela kuriózní. Například když jedné řidičce přišla pokuta za to, že jela rychlostí 28 kilometrů v hodině. Radar byl totiž v úseku, kde byla povolená rychlost pouhých 10 kilometrů v hodině, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Bylo to v městečku, které leží na polsko-německé hranici. 

Dávejte pozor na to, co nakládáte

Při cestách autem je však důležité dbát také na to, co vozíte v zavazadlovém prostoru, neboli v kufru. Mohlo by se vám to totiž vymstít a policie by vám mohla napařit několikatisícovou pokutu. Přetěžování vozidel není ničím výjimečným. S postupným zdokonalováním konstrukce podvozků a aut celkově pak desítky kilogramů navíc už nejsou téměř poznat, jak upozornil web AutoŽivě.

iZdroj fotografie: Harry Mitchell / Creative Commons / CC-BY-SA
Řidiči často nemyslí na to, kolik mohou maximálně do zavazadlového prostoru naložit věcí a o jaké hmotnosti

K přetěžování svádějí například dodávky do 3500 kilogramů, které mohou řídit všichni s řidičským průkazem kategorie B. Velký prostor pak láká k tomu, aby ho řidiči co nejvíce naplnili, třeba při stěhování nábytku nebo při převážení firemních balíků. Mnohdy nás ani nenapadne, že by mohlo být auto přetížené a že nám hrozí nemalá pokuta, pokud si nás zrovna vyhlédne policejní hlídka. Přibývají také kontroly zaměřené na dodávky a vozidla do 3,5 tuny. 

Rekordní pokuta

Přetížení vozidla způsobuje změnu jízdních vlastností, která může mít v provozu katastrofální následky, jak upozornil web AZ-pneu. Nadměrně naložené auto se chová výrazně jinak než při dodržení stanovené nosnosti. Klíčové je také rozložení nákladu. Jinak se bude chovat vozidlo s přetížením kufru a jinak vůz, který je nadměrně naložený na sedadlech posádky. Odlišné vlastnosti pocítíte i při vyšším zatížení na střeše, píše dále web. Za přetížené auto můžete zaplatit pokutu 40 tisíc korun, dodává AutoŽivě. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté pravidelně kontrolují zavazadlový prostor řidičů

Jezdím náklaďákem v práci a na Vysočině mně vyhmátli, že jsem přetížený. Zaměstnavatel mi pak pokutu strhával z výplaty. Kolik přesně to bylo, si už nepamatuji,“ popsal Událostem247 řidič Milan z Jihlavy. Policie z Vysočiny se na přetížené kamiony zaměřuje poměrně často a už dříve uložila také docela extrémní pokutu, i když ne za přetížené auto. Řidič ji dostal za to, že vozidlo odmítl zvážit. Policie mu napařila pokutu 100 tisíc korun, jak informovala na sociální sítí.

Zastavili vás někdy policisté s tím, že jste přetíženi? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články