Maximální povolená rychlost 10km/h: Kdo ji překročí, ten dostane tučnou pokutu. Nový skrytý radar nemá s řidiči slitování

Na to, že kromě policistů hlídají dodržování povolené rychlosti také radary, si již řidiči zvykli. Že pokutu lze dostat i za rychlost nižší než 30 kilometrů v hodině je ale pro mnohé šok.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Radary měřící rychlost řidičů v Česku v posledních letech rostou jak houby po dešti. Nemalou finanční pokutou pak trestají i překročení limitu o pouhých pár kilometrů v hodině, psaly v minulosti Události247. To si nedávno na vlastní kůži ověřila i řidička Jolana, o jejímž příběhu píše web Autosalon.

Radary nemají slitování

Lidé jsou zvyklí, že většinou dostanou pokutu za to, že jedou skutečně rychle. To však nemusí být jediný důvod. Jolaně totiž přišla pokuta za to, že jela rychlostí 28 kilometrů v hodině. Ptáte se, jak je to možné? Radar byl totiž v úseku, kde byla povolená rychlost pouhých 10 kilometrů v hodině, uvádí server Autosalon. Konkrétně byl v městečku Bad Muskau, které se nachází na polsko-německé hranici. Ten, kdo rychlost překročí pak podle tamních pravidel dostane tučnou pokutu.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku lze radary potkat téměř na každém rohu

Ačkoli obvykle se radary nachází v obcích, kde hlídají dodržování padesátikilometrového limitu, případně na jiných kritických místech, potkat je lze skutečně kdekoliv. Důkazem je případ české řidičky, který názorně ukazuje, že někdy mohou být radary skryté i tam, kde by je čekal málokdo. „Teď už vím, že i když se člověk snaží dodržovat dopravní pravidla sebevíc, nemusí mu to být vůbec platné. Klidně spadne do pasti a pak už s tím nic nenadělá,“ řekla řidička pro web Autosalon.

Koho radar chytí, zaplatí tučnou pokutu

Za přestupek Jolana dostala od německých úřadů pokutu 98,50 eur, což je v přepočtu na českou měnu asi 2400 korun. Tato částka je přitom srovnatelná s pokutami, které motoristům hrozí i v Česku. Konkrétně zde budou od příštího roku, kdy dojde ke zvýšení pokut za překročení povolené rychlosti v závislosti na závažnosti přestupku hrozit sankce v řádech tisíců až desetitisíců korun, píše web Měšec.

Nové nelítostné radary na silnicích: Policie jejich umístění utajuje. Rozdávají přitom vesele pokuty za 120 000 Kč

Šance, že radar motoristy v tuzemsku nachytá je přitom vysoká. Jak píše server Deník, jen za posledních 5 let se počet měřičů rychlosti na českých silnicích zdvojnásobil. A ještě zákeřnější pak mohou být některé radary v zahraničí. Události247 například informovaly o přístrojích, které rozdávají pokuty až 120 tisíc korun. Je tak evidentní, že mít naspěch se v dnešní době řidičům skutečně nevyplatí.

Dostali už jste někdy pokutu kvůli tomu, že vás v příliš vysoké rychlosti vyfotil radar? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články