Každý, kdo dělá tuhle práci, dostane peníze navíc. Týká se to i vás?

Jeden typ českých pracovníků se od svých zaměstnavatelů dočká štědrého každoměsíčního příspěvku. Nepatříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Přestože průměrná mzda již v Česku přesáhla hranici 43 tisíc korun, reálné mzdy téměř 2 roky setrvale klesají. Jak píše web České noviny, aktuálně se pohybují na úrovni roku 2018. Někteří lidé však mají i přesto důvod k radosti. Události247 například nedávno informovaly, že od příštího roku se zvednou platy učitelů. A již od letošního října si pak díky novému příspěvku polepšili i ti, kteří svou práci vykonávají v režimu home office

Mít práci z domova se vyplatí

Nová vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí, která příspěvek zavádí začala platit od 1. října, uvádí web Měšec. Zaměstnavatelům ukládá platit svým zaměstnancům pracujícím na dálku finanční náhradu. A to ve výši 4,60 korun za každou hodinu práce z domova.

Přijde vám to málo? Na první pohled sice necelých 5 korun za hodinu vypadá jako skutečně směšný přídavek. Původně navíc ministerstvo počítalo s ještě nižší částkou, a to 2,80 korun za hodinu, píše web Novinky. Při propočtech na měsíční výdělek už každopádně částka vypadá lépe. Pokud například člověk odpracuje 150 hodin za měsíc, nový přídavek jeho výdělek zvedne o pěkných 690 korun.

Příspěvek může být i vyšší

Vše totiž záleží na dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Navíc, nově musí v případě home office existovat písemná dohoda, ve které se obě strany na této formě práce dohodnou, upozorňuje web Měšec. Jinak se totiž zaměstnavatel dopustí přestupku a „může za chybějící dohodu zaplatit pokutu až 300 tisíc korun,“ dodává server Měšec. Práci z domova lze pak rovněž s 15denní výpovědní lhůtou vypovědět, a to dokonce i bez udání důvodu.

iZdroj fotografie: Ljiljana Sundać / Creative Commons / CC-BY-SA
Z domova pracuje mnoho českých zaměstnanců

Zatímco zaměstnanci tak budou z příspěvku pravděpodobně nadšení, jejich nadřízení už dost možná novinku nepřijmou s takovou radostí. Jak ostatně píše web Novinky, některá ministerstva a zaměstnavatelské svazy v připomínkovém řízení vyjádřily s novelou nesouhlas. Jejich hlavním argumentem je, že by povinné platby mohly neoprávněně privilegovat pracovníky na dálku, kteří již tak ušetří na nákladech za dopravu či stravování v restauracích.

Na druhou stranu, lidé vykonávající svou práci z domova naopak firmě ušetří peníze za náklady, které by musela vynaložit za provoz pracoviště. A sami ještě k tomu musí doma platit vyšší výdaje za energie a další nutné výdaje. „Jde o vodu, jde o topení, jde o elektřinu, plyn, připojení na internet, jde o veškeré záležitosti, které by v rámci práce na samotném pracovišti šly na náklad zaměstnavatele,“ vyjmenovává pro web iRozhlas kompenzované výdaje advokát Lukáš Vajda.

Vyhovuje vám práce z domova, nebo preferujete docházet na pracoviště? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články